Osmani: Vendimi i GjND-së, pikë referimi për shtetet ta njohin realitetin e pakthyeshëm të Republikës sonë sovrane

Presidentja Osmani, me rastin e 13-vjetorit të vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pro pavarësisë së Kosovës, ka thënë se kjo ka konfirmuar që pavarësia e shtetit tonë nuk ka shkelur ligjin ndërkombëtar

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, me rastin e 13-vjetorit të vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pro pavarësisë së Kosovës, ka thënë se kjo ka konfirmuar që pavarësia e shtetit tonë nuk ka shkelur ligjin ndërkombëtar.

“13 vjet më vonë, kjo pikë referimi mbetet një thirrje për vendet që nuk e kanë bërë ende një gjë të tillë, të bashkohen me demokracitë në mbarë botën dhe të njohin realitetin e pakthyeshëm të Republikës sonë sovrane”, ka shkruar Osmani.

Në këtë të shtune janë bërë 13 vjet që kur Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë ka shpallur vendimin këshillëdhënës, sipas të cilit deklarata e shpalljes së pavarësisë së Kosovës nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare.

Me 10 vota pro dhe 4 kundër anëtarët e Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës kishin vendosur në favor të Kosovës, duke refuzuar kështu kërkesën e Serbisë për shkelje të së drejtës ndërkombëtare.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika