Osmani: Vendimi i GjND-së, pikë referimi për shtetet ta njohin realitetin e pakthyeshëm të Republikës sonë sovrane

Presidentja Osmani, me rastin e 13-vjetorit të vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pro pavarësisë së Kosovës, ka thënë se kjo ka konfirmuar që pavarësia e shtetit tonë nuk ka shkelur ligjin ndërkombëtar

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, me rastin e 13-vjetorit të vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pro pavarësisë së Kosovës, ka thënë se kjo ka konfirmuar që pavarësia e shtetit tonë nuk ka shkelur ligjin ndërkombëtar.

“13 vjet më vonë, kjo pikë referimi mbetet një thirrje për vendet që nuk e kanë bërë ende një gjë të tillë, të bashkohen me demokracitë në mbarë botën dhe të njohin realitetin e pakthyeshëm të Republikës sonë sovrane”, ka shkruar Osmani.

Në këtë të shtune janë bërë 13 vjet që kur Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë ka shpallur vendimin këshillëdhënës, sipas të cilit deklarata e shpalljes së pavarësisë së Kosovës nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare.

Me 10 vota pro dhe 4 kundër anëtarët e Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës kishin vendosur në favor të Kosovës, duke refuzuar kështu kërkesën e Serbisë për shkelje të së drejtës ndërkombëtare.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika