Paditen zyrtarët e Vetëvendosjes nga kryetari i Vitisë, u kërkohet 100 mijë euro kompensim

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti, ka dorëzuar padi ndaj deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Nijazi Isaku, ish-kandidatit për kryetar të Komunës së Vitisë i Lëvizjes Vetëvendosje, Arsim Ademi dhe ndaj zyrtarit të kësaj partie në Viti, Bislim Bislimaj.

Bazuar në këtë padi, thuhet se të paditurit në konferencat për shtyp në të cilat janë dhënë në mediumin lokal “Plus Television” në Viti, me vetëdije të plotë kishin dhënë deklaratë me motive nënçmuese kundër paditësit Sokol Haliti.

Teka Haliti ka kërkuar nga gjykata që t’i aprovohet padia, po ashtu ka kërkuar që të kompensohet me shumën prej 100 mijë eurove.

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti

Kjo për shkak që sipas padisë thuhet se janë dhënë deklarata të pavërteta dhe kanë tentuar të dëmtojnë reputacionin e paditësit.

“I padituri i parë, Arsim Ademi në cilësinë e kandidatit për kryetar të Komunës së Vitisë nga LVV në zgjedhjet lokale të 2021-ës, me qëllim të dëmtimit të personalitetit, duke i bërë linçim publik kryetarit të Komunës, tani paditësit dhe zyrtarëve publik në televizionin lokal “Plus Televizion”, ka dhënë deklaratë ku thekson se “Kemi një grup kriminal që keqpërdorë buxhetin e Komunës së Vitisë”.

Objekti i komunës së Vitisë

Ndërkaq, më shtatë nëntor, thuhet se Nijazi Isaku ka dhënë deklarata fyese në të njëjtën mënyrë ndaj kryetarit të Komunës, Sokol Haliti.

“Më shtatë nëntor të vitit 2021, në po të njëjtën formë ka shpifur dhe fyer kryetarin e Komunës, Sokol Halitin si dhe zyrtarët e tjerë të Komunës, duke ia mëveshur rastin e inskenuar lidhur me “dhunimin e të miturës”, shkruan Betimi për Drejtësi.

Ndërkohë, bazuar në këtë padi thuhet se i padituri i tretë, Bislim Bislimaj, në konferencën për media, ka akuzuar në mënyrë jo njerëzore, duke e quajtur “Monstrum”, paditësin Haliti dhe shefin e kabinetit të tij, Jakup Haxhiun, duke thënë se “të njëjtit e kanë vendin në çmendinë dhe jo në burg”.

Kjo për shkak se sipas padisë të njëjtit kanë të bëjnë me inskenimin e rastit të dhunimit të të miturës, të cilat shpifje janë të pabaza dhe denigruese.

Teksa në padi thuhet se deklaratat e lartcekura kanë shkaktuar dëme të mëdha në emër dhe reputacion të kryetarit të Vitisë, me anë të kësja padie, i njëjti kërkon që të paditurit të obligohen që të këkrojnë falje publike.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika