Pakistan: Pas gjashtë vitesh në detyrë jep dorëheqje Gjenerali i Ushtrisë, Qamar Javed Bajwa

Pas gjashtë vitesh si kreu i institucionit më të fuqishëm të vendit, gjenerali Qamar Javed Bajwa do të largohet javën e ardhshme

Gjenerali Qamar Javed Bajwa del në pension si shef i ushtrisë së Pakistanit gjatë një periudhe të krizës ekonomike dhe trazirave politike, që shumica e njerëzve e shohin mandatin e tij të mbushur me ndërhyrje politike dhe që krijoi përçarje të thella në forcat e armatosura bërthamore.

Zyrtari 62-vjeçar ishte në krye të postit ndoshta më të fuqishëm të vendit për gjashtë vjet dhe dorëheqjen zyrtare do e bëj me 29 nëntor.

Të enjten, kryeministri Shehbaz Sharif emëroi gjeneral-lejtnant Asim Munir , një ish-shef spiunazhi, si pasardhës të Bajwa-s, duke i dhënë fund spekulimeve javësh mbi zëvendësimin e tij.

Dominimi i ushtrisë në politikën e jashtme bëri që Bajwa të përpiqej të menaxhonte marrëdhëniet e vendit të tij me rivalët Kinën dhe Shtetet e Bashkuara, si edhe me Afganistanin dhe Indinë, ndërkohë që luftonte separatistët në vend, raporton Aljazeera.

Bajwa mori drejtimin e ushtrisë prej 600,000 trupash për tre vjet në nëntor 2016. Atij iu dha një zgjatje në gusht 2019 nga kryeministri i atëhershëm Imran Khan .

Figura më me ndikim në Pakistan?

Në vitin 2016, Bajwa mori detyrën nga gjenerali Raheel Sharif në një tranzicion që ishte relativisht i pandërprerë duke marrë parasysh rolin e madh që ushtria ka luajtur në politikën e Pakistanit që nga pavarësia e tij në 1947, duke organizuar tre grusht shteti.

Ushtria ka sunduar Pakistanin për më shumë se 30 vjet dhe vazhdon të dominojë dhe të ndikojë në politikën e brendshme, punët e jashtme dhe madje edhe çështjet ekonomike.

Roli i shefit të ushtrisë është gjithashtu një rëndësi globale, duke pasur parasysh paqëndrueshmërinë jo vetëm në Pakistan, por fqinjët e tij të afërt dhe Bajwa gjithashtu do të mbahet mend për rolin e tij në formësimin e politikës së jashtme.

Gjatë vizitave në Kinë, Bajwa siguroi zyrtarët atje se Korridori Ekonomik Kinë-Pakistan (CPEC), një projekt infrastrukturor prej 60 miliardë dollarësh, do të mbetet i sigurt nga konfliketet e brendshme.
Projekti është pjesë e Iniciativës së Pekinit “Belt and Road” dhe është sulmuar nga luftëtarët në provincën e trazuar të Balochistanit.

Ndërsa qeveria e Khan nuk gëzonte marrëdhënie veçanërisht të ngrohta me Shtetet e Bashkuara, Bajwa mbajti kontakte të rregullta dhe bëri vizita të shumta, e fundit prej të cilave ishte në shtator.

Në prapaskenë, ai luajti një rol të rëndësishëm në ndihmën e Pakistanit për të siguruar një hua të Fondit Monetar Ndërkombëtar këtë vit, si dhe për ta hequr atë nga lista vëzhguese e Task Forcës së Veprimit Financiar të vendeve që nuk përmbushin kriteret e agjencisë ndërqeveritare për të kufizuar financimin e grupeve “terroriste”. .

Bajwa kundër Khan

Bajwa do të mbahet mend për përfshirjen e tij në ngritjen e Khan, me ushtrinë e akuzuar për inxhinieri të suksesit të liderit populist të partisë Pakistaneze Tehreek-e-Insaf (PTI), duke e ndihmuar atë të fitojë zgjedhjet e përgjithshme në korrik 2018 dhe duke krijuar një të ashtuquajtur. “regjim hibrid”.

E fundit i referohet një administrate hibride civilo-ushtarake, me një udhëheqës të instaluar në mënyrë demokratike të mbështetur nga ushtria.

Në fjalimin e tij të lamtumirës të mërkurën, Bajwa pranoi se ushtria është përzier në çështjet politike për të cilat është kritikuar ashpër.

“Për mendimin tim, arsyeja për këtë është ndërhyrja e vazhdueshme e ushtrisë në politikë në 70 vitet e fundit, e cila është antikushtetuese”, tha ai. “Kjo është arsyeja pse, që nga shkurti i vitit të kaluar, ushtria ka vendosur se nuk do të ndërhyjë në asnjë çështje politike.”

“Do të duhet një kohë shumë e gjatë që ushtria [] pakistaneze të tërhiqet kuptimplotë në kufijtë e rolit të saj kushtetues,” tha Kamran Bokhari, një analist në Institutin New Lines për Strategjinë dhe Politikën në Uashington, DC.

“Ajo që mund të pritet realisht është që ushtria të mbetet ndoshta e barabartë nga të gjitha fraksionet politike dhe kjo gjithashtu në mënyrë që të ruajë rolin e saj si arbitri i fundit politik i vendit,” tha ai për Al Jazeera.

“Realiteti është se në Pakistan, institucionet, partitë politike dhe shoqëria civile – të gjithë kanë bërë gabime,” tha Bajwa. “Është koha që të mësojmë prej tyre dhe të ecim përpara.”

Trashëgimia e ‘çarjeve të brendshme’

Për shumë vëzhgues, trashëgimia e qëndrueshme e Bajwa-s do të jenë “çarjet e brendshme” brenda ushtrisë, e cila është parë si institucioni më i disiplinuar në vend.

“Gjenerali Bajwa llogariti gabimisht dhe nënvlerësoi të çarat brenda institucionit të tij. Ai veproi shumë vonë dhe gjithashtu ndoshta nuk duket se ka stomakun për të ‘shuar’ rebelimin brenda”, tha Maria Rashid, autorja e një libri mbi ushtrinë e Pakistanit, Vdes për të shërbyer: Militarizmi, Ndikimi dhe Politika e Sakrificës në ushtria e Pakistanit.

“Për herë të parë ndoshta, çarjet brenda ushtrisë, edhe pse ato ekzistonin më parë, po filtrohen përmes shqetësimeve të një partie politike kryesore, PTI,” tha Rashid për Al Jazeera.

“Kjo ndarje brenda një institucioni normalisht të errët është bërë një humnerë kundër së cilës njerëzit mund të rreshtohen si kundër ose pro, është trashëgimia e Bajwa-s.”

Bokhari tha se Bajwa do të lërë pas një ushtri “të ndarë ndjeshëm”, shumë prej të cilëve ende kanë rrënjë për Khan.

Ish-deputeti Mustafa Nawaz Khokhar, një kritik i zëshëm i ushtrisë, shpresonte se shefi i ardhshëm do të largonte ndërhyrjet politike.

“Shkelja e tyre në fushën civile dhe politikën e ka bërë ushtrinë të diskutueshme në sytë e publikut në përgjithësi. Mund të shpresohet vetëm se shefi i ri do të hiqte idenë idiote të regjimit hibrid, bazuar në të cilin ushtria justifikonte rolin e saj në politikë dhe qeverisje, “tha ai për Al Jazeera.

Pakistani në 2023

Khan, udhëheqësi më popullor i vendit, ka premtuar të mbërrijë në Rawalpindi, ku ushtria ka selinë e saj, këtë javë.

Më 3 nëntor, Khan u qëllua dhe u plagos në provincën lindore të Punjabit, ndërsa drejtonte një marshim proteste në kryeqytet për të kërkuar zgjedhje të parakohshme. Mandati i Asamblesë Kombëtare aktuale përfundon në tetor 2023.

Rashid tha se “edhe pse institucioni mund të pranojë se sundimi ushtarak nuk është rruga përpara, dhe ai gjithashtu e di se eksperimenti hibrid ka dështuar mjerueshëm, ai do të vazhdojë të jetë një lojtar prapa skenave”.

Dhe si do të mbahet mend Bajva?
Gazetarja dhe analistja politike Benazir Shah tha se trashëgimia e shefit të ushtrisë është e lidhur me atë të Khan.

“Mandati gjashtëvjeçar i gjeneralit do të mbahet mend si ai gjatë të cilit një kryeministër i zgjedhur u skualifikua për arsye të rreme, media u mbyt, filloi një valë e re terrorizmi në vend, u ngritën akuza serioze kundër oficerëve ushtarakë, por asnjë nuk u mbajt. për të dhënë llogari, dhe më e rëndësishmja, nën mbikëqyrjen e tij, një populist u soll në pushtet.”

Në fjalimin e tij këtë javë, Bajwa përshkroi kohën kur ushtria, nën drejtimin e tij, përzihej në çështjet politike, të jashtme dhe ekonomike të vendit, që sipas fjalëve të tij ishte një shkelje e kushtetutës, “tha Shah, duke shtuar se “ai la të kuptohej gjithashtu se ushtria luajti një rol në rezultatin e zgjedhjeve të përgjithshme të 2018-ës dhe vetëm kohët e fundit vendosi të ndalojë ndërhyrjen në zgjedhje.”

 

 

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

A është thyer monopoli i Listës Serbe? Flet Rada Trajkoviq

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve të Kosovës, Rada Trajkoviq, vendosjen e saj në funksionin e ri në qeverinë e Kosovës e ka vlerësuar si...

Të fundit nga rubrika