Parlamenti Evropian emëron Rusinë shtet sponsor të terrorizmit

Rezulotë nga Parlamenti Evropian u ndërmorr të mërkurën, e njëjta u votua nga ligjvënësit evropianë. Ndërkaq, masa është kryesisht simbolike pasi Bashkimi Evropian nuk ka një kuadër ligjor për ta mbështetur atë

Parlamenti Evropian e ka caktuar Rusinë shtet sponsor të terrorizmit, duke argumentuar se sulmet e saj ushtarake ndaj civilëve ukrainas dhe objektivave si infrastruktura energjetike, spitalet, shkollat dhe strehimoret, shkelin ligjin ndërkombëtar.

Kjo rezulotë nga Parlamenti Evropian u ndërmorr të mërkurën, e njëjta u votua nga ligjvënësit evropianë.

Siç raporton Reuters, masa është kryesisht simbolike pasi Bashkimi Evropian nuk ka një kuadër ligjor për ta mbështetur atë.

Ndaj këtij vendimi të Parlamentit Evropian ka reaguar Moska.

“Unë propozoj përcaktimin e Parlamentit Evropian si sponsor të idiotësisë”, shkroi në Telegram zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova.

Ndërkaq, veprimin e PE-së e ka përshëndetur presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky,

“Rusia duhet të izolohet në të gjitha nivelet dhe të mbahet përgjegjëse në mënyrë që t’i japë fund politikës së saj të gjatë të terrorizmit në Ukrainë dhe në mbarë globin”, shkroi ai në Twitter.

Zelensky u ka kërkuar Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të tjera që ta shpallin Rusinë shtet sponsor të terrorizmit, duke akuzuar forcat e saj për shënjestrimin e civilëve, gjë që Moska e mohon

Departamenti amerikan i Shtetit aktualisht emëron katër vende – Kubën, Korenë e Veriut, Iranin dhe Sirinë – si sponsorizues shtetërorë të terrorizmit, që do të thotë se ato janë subjekt i një ndalimi të eksportit të mbrojtjes dhe kufizimeve financiare.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika