Kurti takon delegacionin e Partisë Socialdemokrate nga Zvicra

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur një delegacion të Partisë Socialdemokrate (SP) nga Zvicra, me të cilët kanë biseduar mbi bashkëpunimin dhe avancimin e mëtejmë të marrëdhënieve ndërmjet dy palëve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur të enjten e pesë majit një delegacion të Partisë Socialdemokrate (SP) nga Zvicra.

Ata kanë biseduar mbi bashkëpunimin dhe avancimin e mëtejmë të  marrëdhënieve ndërmjet Partisë Socialdemokrate dhe Qeverisë tonë, sidomos në fushat e ekonomisë, arsimit dhe kulturës.

Si socialdemokratë nga të dy vendet do të fillojë bashkëpunimi më i madh për interesat dhe çështjet e përbashkëta.

Albin Kurti, kryeministri i Kosovës dhe deputetët e PS-së

“Ne duhet të bashkëpunojmë sa më afër dhe për interesat dhe çështjet tona të përbashkëta, siç janë zhvillimi socio-ekonomik, vlerat socialdemokrate, si dhe shkëmbimi bilateral në fusha të ndryshme” ka deklaruar Zyra e Kryeministrit, transmeton Portal D.

Gjithashtu, Zyra e Kryeministrit  ka bërë të ditur se gjatë qëndrimit në Kosovë, delegacioni do të takojë edhe akterë të ndryshëm nga shoqëria civile, ndërmarrësi e TIK-ut, si dhe institucione të tjera të Kosovës.

Delegacion Zviceran gjatë qëndrimit në Kosovë, do të takojnë edhe akterë të ndryshëm nga shoqëria civile, ndërmarrësia e Teknologjia, po ashtu edhe institucione të tjera, derisa ripërseriten mbështetjen e  plotë për Qeverinë e Kosovës nga Partia Socialdemokrate e Zvicrës , thuhet ndër tjerash në njoftimin e Zyrës së Kryeministrit.

Ky delegacion përbëhej nga deputetë nacionalë, Mustafa Atici dhe Fabian Molina, deputeti komunal Reis Luzhnica, anëtarin e Kryesisë së SP-së Arbër Bullakaj, sindikalistët Osman Osmani dhe Florim Kadriu, sekretarja e grupit të migrantëve të SP-së, Lara Can, si dhe Urim Deva, delegat i Grupit të migrantëve.

Shija e redaktorit

Hapet Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë

Më 4 mars u hap zyrtarisht baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, një “investim i madh që do të shërbejë për përmirësimin dhe modernizimin...

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Të fundit nga rubrika