Pas 14 vjetësh, Sheryl Sandberg jep dorëheqje nga kompania “Meta”

Shefja Operative e kompanisë Meta ka dhënë dorëheqje pas 14 vjetësh detyre në këtë kompani

Sheryl Sandberg, shefja operative e kompanisë “Facebook” dhe kompanisë mëmë “Meta”, ka njoftuar se do të tërhiqet nga posti i saj, duke i dhënë fund 14 vjetëve të detyrës që e bëri atë një nga figurat më të fuqishme në botën e teknologjisë.

Përmes një postimi në Facebook, të mërkurën, Sandberg ka bërë të ditur largimin e saj duke shtuar se ajo nuk ishte e sigurt se çfarë e pret e ardhmja, por planifikon të përqëndrohet në fondacionin.

“Kur mora këtë punë në vitin 2008, shpresoja që do të isha në këtë rol për pesë vjet. Katërmbëdhjetë vjet më vonë, është koha që unë të shkruaj kapitullin tjetër të jetës sime”, shkroi Sandberg në Facebook.

Ajo ka thënë se do të largohet nga kompania këtë vjeshtë, por do të vazhdojë të jetë në bordin e Metës. Më tej, ajo falënderoi themeluesin dhe shefin ekzekutiv të “Meta”-së, Mark Zuckerberg për mbështetjen e tij, duke thënë se “ulja në krah të Markut për këto 14 vjet ka qenë nderi dhe privilegji i një jete”.

Në postimin e tij në Facebook, Zuckerberg e quajti atë “fundi i një epoke” dhe tha se Sandberg “meritonte meritën për aq shumë nga ajo që Meta është sot”.

“Kur Sheryl u bashkua me mua në vitin 2008, unë isha vetëm 23 vjeç dhe mezi dija diçka për drejtimin e një kompanie. Sheryl drejtoi biznesin tonë të reklamave, punësoi njerëz të mrekullueshëm, krijoi kulturën tonë të menaxhimit dhe më mësoi se si të drejtoja një kompani,” ka shtuar CEO.

Ai ka thënë se pozicioni i Sandberg nuk do të plotësohej dhe njëherësh ka njoftuar ristrukturimin e roleve ekzistuese në kompani.

 

Zuckerberg dhe Sheryl Sandberg

Sandberg ka qenë një nga fytyrat më të spikatura publike të Facebook që nga anëtarësimi në vitin 2008, duke formuar politikat e tij dhe duke mbikëqyrur përgjigjet ndaj një morie polemikash publike që kompania ka luftuar.

Ajo shpejt fitoi famë si një nga drejtueset femra më të dukshme dhe më të fuqishme në mbarë botën, me pozicione të mëparshme në “Google” dhe administratën e Clinton.

Kohët e fundit, ajo ka mbikëqyrur operacionet gjersa kompania është përballuar me një rënie financiare.

Facebook u riemërua në tetor të vitit 2021 në “Meta”.

Kompania ka caktuar 10 miliardë dollarë për “Metaverse” gjatë vitit të ardhshëm dhe planifikon të shpenzojë vazhdimisht më shumë në vitet e ardhshme, kishte njoftuar Zuckerberg vitin e kaluar.

Por Meta ka luftuar me tranzicionin, duke raportuar një humbje rekord prej 230 miliardë dollarësh në vlerën e tregut pas një raporti zhgënjyes të fitimeve në shkurt. Ai raport zbuloi, gjithashtu, se Facebook kishte parë rënien e parë në numrat e përdoruesve ditorë. Kompania po rrit përpjekjet për të mbajtur përdoruesit e rinj.

Largimi i Sandberg vjen pasi investitori miliarder i teknologjisë, Peter Thiel u tërhoq nga bordi i Meta-s, pas raportit më të keq të të ardhurave të kompanisë.

Së fundmi, Sandberg dhe Facebook ishin përballur me një kontroll të shtuar, pasi dokumentet e zbuluara nga sinjalizuesi Frances Haugen iu dorëzuan Kongresit dhe u publikuan nga një sërë mediash.

Dokumentet zbuluan shkallën në të cilën Meta e dinte për përhapjen agresive të dezinformatave dhe gjuhës së urrejtjes në platformën e saj, se ai hezitonte të censuronte organizatat e lajmeve të djathta nga frika se mos zemëronte administratën Trump dhe se si ajo luftoi për të goditur operacionet e trafikimit të qenieve njerëzore.

Ai zbuloi, gjithashtu, studime të brendshme që treguan efekte të rënda në shëndetin mendor të platformës tek adoleshentët.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Flet babai i të dyshuarit për vrasjen e ish-bashkëshortes: Djali...

Babai i Sokol Halilit – personit të dyshuar për vrasjen e ish bashkëshortes së tij – Halili Halili për Telegrafin tregoi se ngjarja e...

Të fundit nga rubrika