Pas 36 viteve Kanada kualifikohet në Kampionatin Botëror

Me fitoren katër me zero ndaj Xhamajkës  përfaqësuesja e Kanadës ka siguruar kualifikimin në Kampionatin Botëror 2022 që do të mbahet në shtetin e Katarit.

Me këtë fitore kanadezët kanë arritur të sigurojnë një nga tre vendet e para në tabelë, gjë që i siguron atyre një vend të sigurt për të qenë pjesëmarrës në botërorin e këtij viti.

Hera e fundit kur Kanada u kualifikua në garat e Kampionatit Botëror, ishte viti 1986, në atë kohë kjo garë po mbahej në Meksikë. Kanada përfundoi e fundit në grup, me asnjë gol të shënuar.

Pjesa e parë e lojës mes Kanadës e Xhamajkës, përfundoi me rezultat dy me zero. Ishte Cyle Larin dhe Tajon Buchanan të cilët shënuan nga një gol, teksa rezultatin përfundimtar e vulosën goli i Junior Hoilett dhe autogoli i Adrian Mariappa.

Trajneri i kanadezëve, John Herdman, pas lojës u shpreh se askush nuk kishte besuar që mund ta arrinte këtë kualifikim.

“Kur e morra drejtimin e ekipit dhe  thashë ‘Do të kualifikohemi në Kampionatin Botëror’, nuk mendoj që dikush e besoi këtë. Jam shumë i lumtur për ta sepse të gjithë këta tifozë kanë pritur e pritur dhe pritur, dhe kanë qëndruar me ne- dhe ne tash po shkojmë”, tha trajneri i Kanadës.

Teksa shtoi se me të drejtë askush nuk ka besuar në ta, sepse sipas tij ata nuk i kanë dhënë arsye kanadezëve që të besojnë.

Ai më tej bëri thirrje që të unifikohen të gjithë kanadezët që të jenë edhe më të fortë.

Kanada prin në renditjen tabelare me 28 pikë, pasuar nga Amerika dhe Meksika, që ndajnë pikët e njëjta me nga 25.

Nga trembëdhjetë lojë të luajtura, Kanada ka siguruar tetë fitore, katër barazime dhe një humbje.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Abazoviq për sulmin në Cetinë: Mali i Zi nuk mban...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, pas ngjarjes tragjike që rezultoi më vdekjen e më shumë se dhjetë personave në Cetinë, ka thënë...

Të fundit nga rubrika