Pas 88 vjetësh, bëhet falja e parë në Xhaminë Hagia Sophia

Me nisjen e muajit të Ramazanit, xhamitë gjithmonë janë gati për faljen e veçantë (Taravisë) të mbrëmjes që kryhet gjatë muajit të agjërimit.

E për herë të parë, Xhamia e Madhe Aja Sofia (Hagia Sophia) në Stamboll të Turqisë zhvilloi faljen e parë pas 88 vjetësh. Kjo xhami u shndërrua në muze në vitin 1934 dhe rifitoi statusin e saj si xhami në vitin 2020, kur dhe u hap për falje më 24 korrik të atij viti.

Tani namazi i taravive, gjatë këtij muaji të ramazanit, do të falet në Xhaminë Aja Sofia pas dy vjetësh vonesë, për shkak të pandemisë COVID-19. Por, me shumicën e popullsisë të vaksinuar, me numrin e rasteve dhe vdekjeve që bien e shërimeve që po shtohen çdo ditë në Turqi, autoritetet turke vendosën të rihapin xhaminë për Ramazan, muajin më të shenjtë të vitit për myslimanët.

Qytetarët duke falur namazin e natës (Taravisë), Xhamia Hagia Sophia, 1 Prill 2022

Gjithashtu, në xhami do të mbahen edhe shumë ngjarje të tjera përgjatë këtij muaji të shenjtë.

Monumenti ikonë kishte shërbyer si kishë për 916 vjet deri në pushtimin e Stambollit. Më pas shërbeu si xhami, nga viti 1453 deri në vitin 1934 gati 500 vjet, dhe së fundmi si muze për 86 vjet.

Kjo ndërtesë historike është ndër më të vizituarat në Turqi nga turistët vendas dhe ndërkombëtarë. Në vitin 1985, gjatë kohës së saj si muze, Aja Sofia u shtua në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Namazi i taravive falet pas jacisë (namazit të natës), gjatë muajit të Ramazanit. Këto lutje njihen edhe si Kijam-Ul Lejl (namazet e natës) pasi mund të falen deri në mesnatë. Aty përfshihen njëzet rekate që falen çdo ditë gjatë Ramazanit ndërmjet namazit të jacisë dhe namazit të Vitrit.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika