Pas një vargu pyetjesh drejtuar Qeverisë për krizën, Mustafa thotë se mungesa e përgjigjeve po rrit varfërinë

Gjersa ka cituar përgjigjet e mëhershme të Qeverisë për parashikimet që sipas tij, i ka dhënë kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, deputeti Mustafa ka thënë që Qeveria vazhdimisht po injoron ekzistencën e një krize ekonomike

Deputeti, njëherësh ish-ministri i Bujqësisë, Besian Mustafa

“Çmimi i produkteve esenciale vazhdon të rritet dhe qeveria nuk ka një përgjigje për to… kjo do të rezultojë me rritjen e varfërisë së familjeve kosovare”.

Kështu ka thënë deputeti, njëherësh ish-ministri i Bujqësisë, Besian Mustafa gjersa ka theksuar se i pari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku veç se kishte paralajmëruar ardhjen e një krize energjetike vitin e kaluar.

Një paralajmërim që sipas tij, ishte dhënë në pranverën e vitit 2021.

Gjersa ka kujtuar përgjigjet e Qeverisë së Kosovës përgjatë këtyre paralajmërimeve, deputeti Mustafa ka thënë që konferenca në fjalë paraqet një paralajmërim të ardhshëm nga LDK-ja.

“Kjo konferencë është paralajmërimi i radhës se Qeveria e Kosovës nuk ka ndërmarr asnjë hap konkret që qytetarëve të Kosovës të mos u shtohet një barrë këtë dimër”.

Pyetjet e njëpasnjëshme të deputetit Mustafa ishin në lidhje me ekzistencën e energjisë së mjaftueshme, se a do të duhej që të prisnim reduktime.

Njëherit, së bashku me këtë edhe se “a do të shtrejtohet çmimi i energjisë dhe nëse po, sa?” dhe “me rastin e rritjes së papërballueshmërisë, çka do të bëjë qeveria për qytetarët?”

Ndër të tjera, ai ka thënë se të gjitha trendet ekonomike tregojnë një rritje enorme të çmimeve, e veçanërisht, ato të produkteve esenciale.

“Kriza energjetike dhe kriza e rritjes së çmimeve po e varfëron çdo ditë qytetarin e Kosovës. Por në këtë krizë të madhe, edhe më e varfër është përgjigjja e Qeverisë së Kosovës me mungesën e masave që e përkrahin qytetarin”, ka thënë Mustafa.

Vendimet e deritanishme të Qeverisë së Kurtit janë cilësuar nga Mustafa si “boshe” dhe “të pakordinuara”.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika