Pas takimit me Kurtin, Kovaçevski takon Vuçiqin

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka nisur takimet individuale me kryesuesit e palëve të dialogut  Kosovë-Serbi. Pas takimit me kryeministrin e Republikës së Kosovës, Kovaçevski ka takuar presidentin serb, Aleksandër Vuçiq.

Përmes një postimi në Facebook, ai ka thënë se i uroi Vuçiqit bisedime të suksesshme.

“Mirëpritje e ngrohtë në Ohër për Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Në takimin dypalësh që patëm sot në mëngjes, mbi të gjitha i urova atij bisedime të suksesshme, të rëndësishme për stabilitetin rajonal, ruajtjen e paqes dhe rrugën që të çon drejt një të ardhmeje të begatë, jo vetëm për Serbinë dhe Kosovën, por për të gjithë rajonin. Mes trazirave gjeopolitike në kontinentin evropian, sigurimi i një të ardhmeje të qëndrueshme dhe anëtarësimi në BE është përgjegjësia dhe përfitimi ynë për shtetet dhe qytetarët”, ka deklaruar ai.

Kreu i ekzekutivit kosovar nuk pranoi të deklarohej për media pas takimit me homologun e tij maqedonas, ndonëse kur u pyet nga gazetarët se a priste zhvillime pozitive, ai u përgjigj: “Gjithqysh”.

Kryeministri Kovaçevski është takuar edhe me përfaqësuesin e lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, para fillimit të takimit në Ohër, në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi.

Ky i fundit pritet të takohet me Vuçiqin nga ora 10:30 dhe pas tij, edhe me Kurtin.

 

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika