Pas votimit në OKB / Vuçiq: Ata po shantazhojnë Serbinë, jo mua

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq

Duke komentuar votën e Serbisë në favor të përjashtimit të Rusisë nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut të OKB-së, presidenti serb Aleksandar Vuçiq, ka thënë se qëndrimi fillestar i Serbisë ishte që të abstenoj, mirëpo pas siç ka thënë ai “rritjes së presionit”, janë detyruar të votojnë pro përjashtimit të Rusisë.

Ai në vend se të përgjigjet, ka shtruar pyetje duke thënë se njerëzit thonë: “Pse nuk kundërshtoni gjithçka?”

Abstenimi i Serbisë sipas Vuçiqit do të thotë se “të dyja palët do të jenë kundër nesh”, kishte thënë ai për RTS-in në një intervistë të enjten vonë.

Presidenti serb gjithashtu ka thënë se presioni dhe shantazhet nuk e kishin në shënjestër atë personalisht, por Serbinë.

“Ata thanë ‘a e dini se po merret një vendim për Serbinë?’ dhe nëse do të përjashtohemi nga paketa e sanksioneve të naftës dhe nëse do të mund të importojmë naftë pas 15 majit”, ka thënë ai ndër të tjera në intervistë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika