Pasta Alfredo me copëza pule

Nëse dëshironi një vakt të mirë ose po kërkoni një recetë të shijshme për të ushqyer familjen, atëherë do t'ju pëlqejë kjo recetë e lehtë Alfredo me pulë

Ilustrim

Pasta Alfredo me copëza pule janë një darkë e shpejtë dhe e lehtë, kremoze dhe mjaft e shijshme. Receta përbëhet nga tre procedura të vogla. Së pari është përgatitja e makaronave. E dyta është gatimi i gjoksit të pulës. Ndërsa e fundit është kompletimi i salcës Alfredo.

Përbërësit:

për 6 racione

 • 1 ½ kilogram gjoks pule( 680 g ), e prerë
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • ½ lugë çaji rigon të tharë
 • ½ lugë çaji borzilok të thatë
 • ½ lugë çaji kripë
 • ½ lugë çaji piper
 • 455 gram pasta, të gatuar
 • ¼ filxhan majdanoz të freskët( 10 g )
 • ¼ filxhan djathë parmixhano të grirë( 25 g )
Ilustrim

Salca

 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 4 thelpinj hudhre , të grirë
 • 3 luge miell
 • 2 gota qumësht( 480 ml )
 • ½ lugë çaji rigon të tharë
 • ½ lugë çaji borzilok të thatë
 • ½ filxhan djath parmezan të grirë( 55 g )
 • ½ lugë çaji kripë
 • ½ lugë çaji piper

Përgatitja

Në një tigan mbi nxehtësinë mesatare, shkrini gjalpin dhe më pas shtoni gjoksin e pulës.I hedhim kripë, piper, rigon dhe borzilok. Gatuani 8 deri në 10 minuta ose derisa pula të jetë gatuar plotësisht. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni mënjanë pulën.

Në të njëjtën tigan mbi nxehtësi mesatare shkrini gjalpin dhe shtoni hudhrën. Gatuani derisa hudhra të fillojë të zbutet. Pastaj shtoni miellin tek hudhra dhe gjalpi, duke i përzier mirë. Hidhni qumështin nga pak, duke e përzier mirë në mes, derisa të bashkohen përbërsit plotësisht dhe salca të fillojë të trashet. Ndërsa pastaj i shtoni edhe mëlmesat si kripë, piper, rigon dhe borzilok.

 

Shtoni djathin parmezan dhe përzieni derisa të shkrihet.

Hidhni salcën mbi makaronat pene të gatuara, shtoni pulën dhe përziejini mirë. Shtoni majdanoz dhe parmezan shtesë sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë!

Ilustrim

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika