Pasta me karkaleca dhe sos kremoz

Foto ilustrim

Pasta me karkaleca është një pjatë e shijshme dhe e shpejtë për t’u përgatitur.

Kjo recetë të lejon të kombinosh shijen e freskët të karkalecave me aromën e një sosi të lëngshëm, duke krijuar një pjatë të mrekullueshme për drekën apo darkën.

Këtu është një recetë e thjeshtë për të përgatitur pasta me karkaleca:

Për përgatitjen e kësaj pjate do t’ju duhet:

Përbërësit:

 • 350 gramë pasta (preferohet spaghetti ose fettuccine)
 • 300 gramë karkaleca të pastruara dhe të prera në gjatësi
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri extra virgin
 • 3 gërvishtje të vogla hudhër të grirë
 • 1 qepë e vogël e grirë
 • 1 filxhan kremë
 • 1/2 filxhan qumësht
 • 1/2 filxhan parmezan i grirë
 • Kripë dhe piper i zi sipas shijes
 • Pak piper i kuq i grirë për dekor

Udhëzimet:

 1. Filloni duke gatuar pastën sipas udhëzimeve në paketë derisa të jetë e gatshme. Pastaj drenoni atë, por ruani një filxhan të vogël uji i gatimit të pastës.
 2. Në një tigan të madh, nxehni vajin e ullirit në zjarr mesatar. Shtoni qepën e grirë dhe hudhrën dhe gatuani për rreth 2-3 minuta, derisa të jenë të butë.
 3. Shtoni karkalecat e prera në tigan dhe gatuani për rreth 5-7 minuta, derisa të jenë të skuqura dhe të buta. Merrni kohën të përzieni dhe t’i lëvizni karkalecat në tigan për të siguruar që të gatuhen në të gjitha anët.
 4. Përgatisni salsën: Në një tenxhere të vogël, kombinoni kremën, qumështin, parmezanin e grirë, kripën dhe piperin e zi sipas shijes. Ngrohni salsën në zjarr të ulët për disa minuta, derisa të trashësohet lehtësisht. Mos lejoni të ziejë shumë, pasi sasia e kremës mund të reduktohet shpejt.
 5. Përzieni pastën e gatuar në salsën e kremës dhe shtojeni pak ujë të gatimit të pastës që kishit ruajtur. Lëvizni pastën në salsën e kremës për të mbuluar në mënyrë të përshtatshme.
 6. Shërbejeni pastën në pjatë dhe shtoni karkalecat e skuqura mbi sipërfaqen. Përdorni pak piper të kuq për të dekoruar në fund për një prekje finale të shijshme.
 7. Shërbejeni menjëherë dhe shijoni pastën tuaj me karkaleca të kremësuar!

Kjo recetë është e thjeshtë për t’u përgatitur dhe sigurisht do t’ju japë një drekë apo darkë të shijshme dhe të ngopur.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika