PDK kërkon shkarkimin e ministres Hajdari: E papranueshme të jetë ministre dikush që e fsheh pasurinë

Abelard Tahiri, shef i grupit parlamentar të PDK-së

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, ka kërkuar shkarkimin e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari.

Kjo për shkak se, sipas Tahirit, ministrja Hajdari nuk e ka deklaruar pasurinë teksa ka renditur një sërë “skandalesh” të bëra, siç thotë Tahiri, nga ministrja e këtij dikasteri.

Kështu ka thënë ai gjatë fjalimit të tij në seancën e Kuvendit të Kosovës, derisa ka shtuar se për PDK-në është e papranueshme që ministrja Hajdari të vazhdojë të qëndrojë në krye të kësaj Ministrie.

“Sa i përket shqyrtimit të këtij projektligji, mjaft i rëndësishëm që prezentohet nga një ministre që tashmë është e dënuar për fshehje të pasurisë ose fshehje të pasurisë. Rrjedhimisht një politikë të tillë e bën mjaft të cenueshme prezentimi i saj nga një ministre që tashmë ka vendim të gjyqësorit që nuk e ka deklaruar pasurinë. Për ne është e papranueshme që të vazhdojë të qëndrojë në sallë, që të vazhdojë ta ushtrojë funskionin e ministres një person që e fsheh pasurinë”, ka thënë ai.

Sipas Tahirit, ajo është ministrja e parë në Kosovë që e mban Qeveria Kurti, e cila është në detyrë, dhe nuk e ka deklaruar pasurinë.

“Kjo nuk ka ndodhur asnjëherë. Këtë standard po e vendos Qeveria Kurti. Nëse e shohim edhe punën dhe angazhimin e saj kemi me dhjetëra skandale nga kjo ministre. Po iu kujtoj skandalin e promovimit të Kosovës si vend ku kanë lindur manastiret ortodokse serbe, skandalin e kësaj ministre, e cila blen rezerva të grurit nga kompani ndërtimore të Turqisë. Është po kjo ministre e cila në kohën e saj kur është edhe kompetencë e saj, Serbia shënon rekord të eksportimit të mallrave në vendin tonë”, shtoi ai.

“A nuk janë të mjaftueshme të gjitha këto skandale të kësaj ministre, të cilat e bëjnë të padenjë të vazhdojë ta bëjë punën e ministres? Është e papranueshme sepse është fyerje për të gjithë ne, për Republikën e Kosovës dhe ky është një standard që po e vendosni. Ju kërkoj të gjithëve që të bëni presion që kjo ministre të shkarkohet sepse është ofendim për të gjithë qytetarët”, tha ai.

Tahiri, po ashtu, thotë se sa i përket efikasitetit të këtij kuvendi, mazhorancës, më së miri i flet ky sesion dite.

“Kemi me dhjetëra pika të papërmbyllura në kuadër të kësaj agjende legjislative, si një pasojë e një mosfunksionimi të duhur të kësaj mazhorance të drejtuar nga LVV”.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Barrikadat, KFOR-i paralajmëron ndërhyrje nëse ato nuk largohen

Efikasiteti i këtyre mjeteve të rënda të KFOR-it është testuar hiç më larg se dy ditë më parë. Ushtrimet e 19 dhjetorit i kanë mundësuar...

Të fundit nga rubrika