PE padit Komisionin Evropian për lirimin e 10.2 miliardë eurove fonde të ngrira për Hungarinë

Një seancë plenare e Parlamentit Evropian. Fotografi nga arkivi.

Parlamenti Evropian(PE) do të padisë Komisionin Evropian(KE) për lirimin e 10.2 miliardë eurove në fondet e ngrira për Hungarinë.

Lëvizja, e parashikuar të hënën në mbrëmje, u vulos mëngjesin e së enjtes nga kryetarja e Parlamentit, Roberta Metsola.

Kjo ndodhi gjatë një takimi me krerët e grupeve politike, raporton Euronews.com, përcjell Portali Dukagjini.

Metsola ka autoritetin përfundimtar për të nisur veprime ligjore kundër institucioneve të tjera përpara Gjykatës Evropiane të Drejtësisë. Afati i fundit për paraqitje është 25 mars.

Zemërimi i ligjvënësve rrjedh nga vendimi i marrë nga Komisioni në dhjetor që zhbllokoi 10.2 miliardë euro në fondet e kohezionit për Hungarinë, të cilat vendi nuk kishte mundur t’i aksesonte për shkak të mangësive të vazhdueshme në sundimin e ligjit.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika