Peja eliminon Yllin dhe bëhet finalistja e parë në basketboll

Peja është skuadra e parë që është kualifikuar në finale të “Play-off”-it. Pejanët në ndeshjen e katërt gjysmëfinale kanë mundur Golden Eagle Yllin me rezultat 90:100 (13:30, 19:20, 38:25, 20:25)

Peja është skuadra e parë që është kualifikuar në finale të “Play-off”-it. Pejanët në ndeshjen e katërt gjysmëfinale kanë mundur Golden Eagle Yllin me rezultat 90:100.

Peja me serinë 3-1 u kualifikua në finale.

Në ndeshjen e katërt, “Shqiponjat” triumfuan 100:90 në palestrën “13 Qershori”.

Drejt fitores pejanët marshuan qysh në çerekun e parë, të cilin e fituan me rezultat 30:13. Epërsinë e shtuan edhe për një pikë në çerekun e dytë.

Rikthimin, Ylli u përpoq ta bënte në çerekun e tretë kur fitoi 38:25, por në fund Peja arriti ta mbante epërsinë për fitoren e tretë dhe plasmanin në finale.

Te Peja lojtarët më efikas ishin Arian Qallaku me 22 pikë, ndërsa pikë dyshifrore shënuan edhe Waldow, Tate, Joseph, Veseli e Thomas.

Te vendasit, Bashir Ahmed i realizoi 21 pikë.

Në finale, Peja do të përballet me fituesin e duelit Prishtina-Trepça. Aktualisht, Prishtina po udhëheq në seri me rezultatin 2:1.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika