Peja fiton Ligën Unike

Peja është shpallur kampione e Ligës Unike të basketbollit pasi mposhti Golden Eagle Yllin me diferencë 87:72, të enjten mbrëma.

Me një sallë të stërmbushur, Peja ishte dominuese në pjesën e parë me rezultatin 23:19, dhe njëjtë vazhdoi edhe në të dytën, me rezultat 26:15. Një epërsi të tillë e mbajti edhe në pjesën e tretë, me shifrat 20:19, ndërsa pjesa e katërt veçse e konfirmoi fitoren e saj.

Megjithëse periudha e katërt u fitua nga Ylli me 19-18, një afërsi e tillë nuk qe e mjaftueshme sa për t’i siguruar fitoren.

Vitin e kaluar ishte Ylli ai që fitoi Ligën Unike mirëpo, këtë vit ishte larg triumfit.

Ndeshjet e gjysëmfinales ishin duele më të forta sesa finalja e këtë e tregojnë edhe rezultatet e tyre. Peja kishte mposhtur Prizreni-16 me rezultat 98:94 ndërsa, Golden Eagle Ylli kishte mposhtur Teutën e Durrësit, me rezultat 84:82.

Me katër kërcime e gjashtë asistime, Dardan Berisha, basketbollisti i Pejës, shënoi 22 pikë.

Dardan Berisha, basketbollist i KB Peja

Darius Washington përfundoi ndeshjen me 13 pikë, nëntë asistime e pesë kërcime ndërsa, Stephen Maxwell shënoi 16 pikë e 11 kërcime.

Nga Ylli u dallua Henrik Shirko me 17 pikë e 14 kërcime dhe Erion Kastrati me 23 pikë të shënuara.

Tani, dy skuadrat i kthehen rrugëtimit për titull të kampionit në Superligën e Kosovës.

 

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Nga 30 ditë paraburgim për tri infermieret e përfshira në...

Gjykata Themelore në Pejë, ua ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh tri infermiereve, të cilat dyshohen se kanë keqtrajtuar fizikisht një grua...

Të fundit nga rubrika