Peja shpallet kampion i Kosovës në basketboll

Klubi i basketbollit Peja ka arritur një triumf të madh duke u shpallur kampione e Superligës së Kosovës. Për pejanët ky është titulli i gjashtë në histori të klubit, dhe i pari pas një dekade

Pamje nga fitorja e klubit të basketbollit, Peja në Superligën e Kosovës, 18 maj 2023.

Klubi i Pejës është shpallur kampion i Superligës së Kosovës në basketboll pas një fitore spektakolare në ndeshjen finale ndaj Trepçës.

Në një atmosferë të nxehtë dhe të emocionuar në palestrën e stërmbushur “Minatori” në Mitrovicë, skuadra e Pejës triumfoi me rezultatin 93-91, duke siguruar titullin e kampionit për herë të parë pas një dekade.

Rezultati pas kohës së rregullt ishte 77:77.

Ndeshja finale mes Pejës dhe Trepçës ishte e mbushur me tension deri në minutat e fundit, pasi të dyja ekipet treguan një nivel të lartë loje dhe determinim për të marrë epërsinë dhe titullin e kampionit.

Gjatë gjithë ndeshjes, skuadrat shkëmbyen epërsitë dhe kundërsulmet, duke e bërë ndeshjen të mbetet në një gjendje barazimi të pandryshueshëm.

Me barazim në fund të kohës së rregullt dhe mungesë të një fituesi të qartë, ndeshja shkoi drejt vazhdimeve për të vendosur kampionin. Kjo tregoi se si rivaliteti mes këtyre dy ekipeve ishte i fortë dhe se asnjëri prej tyre nuk donte të dorëzohej lehtë.

Për të depërtuar deri në finale, Trepça kishte eliminuar Bashkimin dhe Sigal Prishtinën, ndërsa, Peja eliminoi Golden Eagle Yllin.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika