Pekini mbyll shkollat dhe universitetet, Guangzhou izolohet i tëri nga virusi Covid 19

Kina po lufton me rastet pozitive nga Covid 19 nga Zhengzhou në provincën qendrore Henan deri në Chongqing në jugperëndim.

Guangzhou i Kinës ka mbyllur distriktin e saj më të madh ndërsa shkollat ​​në të gjithë Pekinin kanë kaluar në mësime online ndërsa autoritetet luftojnë me Covid-19 në të gjithë vendin.

Guangzhou, një metropol jugor që është shtëpia e pothuajse 19 milionë njerëzve, të hënën njoftoi një bllokim pesë-ditor për rrethin më të populluar të Baiyun, dhe pezulloi shërbimet e ngrënies ndërsa mbylli klubet e natës dhe teatrot në rrethin kryesor të biznesit.

Në Pekin, ku autoritetet raportuan mbi 900 raste pozitive, studentët në universitete dhe disa shkolla u rikthyen në mësimin elektronik, pasi që zyrtarët u bënë thirrje banorëve në disa nga zonat më të prekura nga virusi.

Autoritetet shëndetësore në kryeqytet raportuan gjithashtu dy vdekje të lidhura me Covid-19, pasi një ditë më parë njoftuan vdekjen e parë pas gjashtë muaj. Ekspertët mjekësorë jashtë Kinës janë gjerësisht skeptikë për numrin zyrtar të vdekjeve nga Covid në vend prej 5 mijë e 300, duke pasur parasysh përvojën ndërkombëtare me virusin, megjithëse kufizimet e ashpra të Pekinit i kanë mbajtur rastet dhe vdekjet shumë më të ulëta, shkaku i masave të rrepta.

Rastet e COVID po rriten në të gjithë Kinën, me shpërthime në rajone që variojnë nga Zhengzhou në provincën qendrore Henan deri në Chongqing në jugperëndim.
Ndërsa pjesa tjetër e botës po jeton me Covic-19, Kina ka ngecur me një strategji të rreptë “zero COVID” që mbështetet në bllokime, testime masive dhe kontrolle kufitare për të zhdukur virusin kudo që shfaqet.

Pavarësisht relaksimit të disa kufizimeve të COVID, duke përfshirë shkurtimin e karantinës për mbërritjet ndërkombëtare nga shtatë në pesë ditë, dhe thirrjen për masa më të synuara, Pekini ka përjashtuar në mënyrë të përsëritur një zhvendosje thelbësore nga “zero COVID” edhe pse zhgënjimet publike me politikën po rriten .

Të hënën, gazeta People’s Daily, zëdhënësja e Partisë Komuniste Kineze, botoi të fundit në një seri artikujsh duke theksuar nevojën për të kapur rastet herët duke shmangur një përgjigje “të një madhësie që i përshtatet të gjithëve”.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Të fundit nga rubrika