Pendarovski në vizitë dyditore në Mal të Zi

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski dhe Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski po qëndron për një vizitë zyrtare në Malin e Zi.

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, e ka pritur me nderimet më të larta shtetërore presidentin Pendrovski.

Pas ceremonisë së mirëseardhjes, presidentët kanë zhvilluar një bisedë e cila është pasuar me takimin e delegacioneve të të dy vendeve.

“Për Malin e Zi dhe qytetarët malazezë, vizita e Presidentit të Maqedonisë së Veriut, një vend i afërt dhe miqësor për ne, është nder dhe emocion i veçantë”.

“Bisedimet dy-ditore janë një nxitje për të forcuar më tej lidhjet ndërshtetërore, aleate, të bazuara në një vizion të përbashkët për të ndërtuar të ardhmen tonë mbi arritjet euroatlantike dhe vlerat më të larta evropiane”, ka shkruar presidenti malazez, Milo Gjukanoviç në rrjetin social Twitter.

Pendarovski përveç presidentit Gjukanoviq, do të takohet edhe me kryeministrin në detyrë, Zdavko Krivokapiç dhe zëvendësin e tij Dritan Abazoviq.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika