Pendarovski në vizitë dyditore në Mal të Zi

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski dhe Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski po qëndron për një vizitë zyrtare në Malin e Zi.

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, e ka pritur me nderimet më të larta shtetërore presidentin Pendrovski.

Pas ceremonisë së mirëseardhjes, presidentët kanë zhvilluar një bisedë e cila është pasuar me takimin e delegacioneve të të dy vendeve.

“Për Malin e Zi dhe qytetarët malazezë, vizita e Presidentit të Maqedonisë së Veriut, një vend i afërt dhe miqësor për ne, është nder dhe emocion i veçantë”.

“Bisedimet dy-ditore janë një nxitje për të forcuar më tej lidhjet ndërshtetërore, aleate, të bazuara në një vizion të përbashkët për të ndërtuar të ardhmen tonë mbi arritjet euroatlantike dhe vlerat më të larta evropiane”, ka shkruar presidenti malazez, Milo Gjukanoviç në rrjetin social Twitter.

Pendarovski përveç presidentit Gjukanoviq, do të takohet edhe me kryeministrin në detyrë, Zdavko Krivokapiç dhe zëvendësin e tij Dritan Abazoviq.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika