Pep Guardiola kritikon lojtarët dhe tifozët pas fitores së Man Cityt ndaj Tottenhamit

Pep Guardiola nuk mundi ta fshihte zemërimin e tij ndaj lojtarëve dhe mbështetësve të Manchester Cityt, pavarësisht një rikthimi frymëzues kundër Tottenhamit – duke sugjeruar se klubi nuk ka më dëshirën e zjarrtë për të pasur sukses

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola

Pep Guardiola nisi një sulm befasues ndaj lojtarëve të tij, dhe tifozëve brenda stadiumit Etihad, pas fitores së kthimit të Manchester City ndaj Tottenhamit.

Kampionët e Premierligës erdhën nga dy rezultate në pjesën e parë për të fituar 4-2, por Guardiola mbeti i frustruar nga “pasioni, zjarri dhe dëshira” e munguar nga ekipi i tij – cilësi që ai beson se liderët e Arsenalit i posedojnë.

“Nuk mund ta mohoj sa të lumtur jemi, por jemi shumë larg skuadrës që ishim”, ka thënë ai për Sky Sports.

“Sot ishim me fat, por nuk do të ndryshonte, herët a vonë do të humbim pikët. Na mungon pasioni, zjarri dhe dëshira dhe të fitojmë nga minuta e parë.Është e njëjta gjë me tifozët tanë, ata heshtin për 45 minuta. Ata shau sepse po humbnim, jo ​​sepse luajtëm keq. Kemi luajtur mirë, kemi pasur më shumë raste, golat e pritur nga Tottenham është 0.89, kështu që ne ishim më mirë”, ka thënë tutje ai.

Foto nga ndeshja e Manchester City pasi bëri një rikthim epik për të mposhtur Tottenhamin 4-2 në stadiumin Etihad.

I pyetur nëse zjarri është shuar te lojtarët e tij e Manchester Cityt, Guardiola ka shtuar: “Patjetër. Përndryshe ne nuk do të pranonim golat që pranojmë në çdo ndeshje të vetme. Ne u japim atyre [golat] dhe sot ishim me fat, por më pas, ne nuk do të jetë me fat”.

Ndërsa, se si mund ta kthejë City atë, Guardiola është përgjigjur: “Kjo është detyra ime, puna ime. Dua të kthehen fansat e mi, dua fansat e mi këtu. Jo tifozët e mi larg, ata janë më të mirët, por fansat e mi këtu në Etihad. Mbështetja për çdo cep dhe çdo veprim dhe Ne duhet ta bëjmë atë, por të gjithë janë të qetë”.

Ndërkaq, trajneri i skuadrës e ka përshkruar Cityn si një ekip ‘lule të lumtura’ dhe duke këmbëngulur që Arsenali do t’i “shkatërrojë” nëse nuk ndryshojnë.

“Jam jashtëzakonisht i lumtur, por nëse nuk ndryshojmë, nuk do të fitojmë asgjë. Më duhet të shoh ekipin tim. Dashuria në jetën tonë është të kemi pasion për diçka – tifozët tanë janë të rehatshëm, ne jemi rehat”, është shprehur ai.

Gjithashtu, ai ka thënë se kur tifozët vijnë aty duhet t’u japin atyre diçka për të qenë të emocionuar, e që sipas tij, ata nuk e kanë atë ndjesi tani.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika