Për 10 javë rresht izraelitët protestojnë kundër disa ndryshimeve ligjore

Shumë izraelitë kanë protestuar më 11 mars, kundër planeve të Qeverisë së kryeministrit, Benjamin Netanyahu, i cili kërkon të bëjë ndryshime në sistemin gjyqësor të shtetit

Foto: Reuters

Djetëra mijëra izraelitë kanë protestuar më 11 mars, kundër planeve të Qeverisë së kryeministrit, Benjamin Netanyahu, i cili kërkon të bëjë ndryshime në sistemin gjyqësor të shtetit.

Këto protesta kanë qenë një ngjarje e rregullt javore për më shumë se dy muaj.

Gjatë kësaj kohe, kryeministri i Izraelit dhe aleatët e tij janë zotuar të vazhdojnë përpara me një sërë projektligjesh që do t’i heqin Gjykatës së Lartë aftësinë e saj për të rishikuar legjislacionin dhe për t’u dhënë politikanëve të koalicionit kontroll mbi emërimet në drejtësi.

Aleatët e Netanyahut argumentojnë se ndryshimet janë të nevojshme për të frenuar ndikimin e gjyqtarëve të rinj. Kundërshtarët e tij thonë se ndryshimet do të përqendrojnë pushtetin në duart e Netanyahut dhe do të çojnë shtetin drejt sundimit autoritar.

Më 8 mars, sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, është detyruar që t’i ndryshojë planet e vizitës së planifikuar në Izrael, për shkak të protestave antiqeveritare.

Austin kishte planifikuar që të shkonte në Izrael për një vizitë njëditore, dhe të takohet me zyrtarët izraelitë në Jerusalem apo në Ministrinë e Mbrojtjes në qendër të Tel Avivit. Por, për shkak të protestave, ai i zhvilloi këto takime në një fabrikë pranë aeroportit ndërkombëtar të Izraelit.

Pentagoni ka njoftuar se ndryshimi i lokacionit të takimeve është bërë me kërkesë të Ministrisë së Mbrojtjes së Izraelit. REL

Shija e redaktorit

“Komplot-i” nis të hënën në Televizionin Dukagjini

Rrëfimet për të djeshmen dhe të ardhmen, në formën e të vërtetave dhe gënjeshtrave, e mbështjellin shpesh njëra-tjetrën në botën në të cilën jetojmë. Pas...

“Do të doja të dielën të marshoja me ju, kriminelët...

Ish-Shefi i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, William Walker, ka thënë se do të donte të merrte pjesë në marshin e së dielës...

Certifikohen pjesëtarët e FSK-së për mbështetje me zjarr indirekt

Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) ka certifikuar pjesëtarët për mbështetje me zjarr indirekt, të premten e 31 marsit. “Me qëllim të përgatitjes profesionale të...

Të fundit nga rubrika