Për shkak të vërshimeve edhe në Komunën e Klinës nuk do të mbahet mësim të premten

Komuna e Klinës ka njoftuar se të premten nuk do të mbahet mësim për shkak të gjendjes së krijuar pas vërshimeve

Vërshimet

Reshjet e mëdha të shiut gjatë ditës së enjte kanë shkaktuar vërshime në disa pjesë të territorit të Kosovës.

Ndër vendet më të rrezikuara ka qenë edhe Komuna e Klinës, e cila ka njoftuar se të premten nuk do të mbahet mësim në shkollat e saj si pasojë e gjendjes së krijuar nga vërshimet

“Duke e parë gjendjen e krijuar si pasojë e reshjeve të vazhdueshme të shiut, ku në disa fshatra qarkullimi është vështirësuar në masë të madhe, Drejtoria Komunale e Arsimit, në konsultim me drejtorë të shkollave dhe prindër, ka vendosur që nesër, ditë e premte, të mos mbahet mësim në shkollat e komunës së Klinës”, thuhet në njoftim.

Të njëjtin njoftim gjatë ditës së enjte e ka bërë edhe Komuna e Skenderajt.

Ndërkaq, vërshimet kanë prekur disa prej qyteteve të Kosovës, si pasojë e reshjeve të pandërprera të shiut në 24 orët e fundit.

Përveç komunës së Skenderajt, edhe në Mitrovicë gjendja është e rënduar, pasi raportohet se liqeni artificial ka dalë nga shtrati duke shkaktuar bllokim të rrugëve.

Nga Mitrovica në emisionin “Magazina” të Radio Dukagjinit, ka folur Bahtir Maxhuni, drejtor i emergjencave në këtë komunë, i cili ka thënë se nuk ka rrugë të bllokuar, përveçqë vështirësia ngelet te dalja nga shtrati e liqenit artificial.

“Për momentin rrugë të bllokuara nuk kemi, ka rrugë që mund të jenë të përmbytura nga reshjet e shiut, si pikë të nxehta kemi shtratin e lumit Ibër e liqeni artificial ka dalë nga shtrati. Po ashtu, pikë e nxehtë është edhe në pjesën e Sahadollit si dhe në Kostovë. Jemi në terren me zjarrfikësit dhe njësitet e tjera”, ka deklaruar ai në Radio Dakagjini.

Ndërkaq, Maxhuni ka bërë të ditur se për shkak të daljes nga shtrati të lumit Lushtaj, disa familje kanë kërkuar evakuimin.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika