Perez bëhet piloti meksikan më i suksesshëm në F1

Monako është shpesh i paparashikueshëm, dhe asnjë herë më shumë se në 2022. Heroi vendas Charles Lecler nuk arriti fitoren në shtëpi që dëshironte aq shumë me Ferrarin, pasi fitorja i shkoi Sergio Perezit të Red Bull

Me fitoren e tij të tretë në karrierë, Perez bëhet piloti meksikan më i suksesshëm në F1, duke kaluar Pedro Rodriguez, bën të ditur “Formula 1“.

Perez është meksikani i parë që fiton Çmimin e Madh të Monakos dhe i pari amerikano-verior që e fiton atë që nga Gilles Villeneuve në 1981.

Carlos Sainz i Ferrarit tani ka përfunduar i dyti në Çmimin e Madh të Monacos radhazi.

Si në çdo garë të vitit 2022 deri më sot, George Russell u rendit në top 5 për Mercedes.

Për Max Verstappen të Red Bull-it, sot ishte hera e parë që ai arriti në fundin e një gare këtë vit, pa e fituar atë.

Leclerc ishte larguar nga gara me një dështim të motorit duke përfunduar i katërti, dhe lejoi kampionin në fuqi të botës, Max Verstappen të zgjeronte epërsinë e tij në renditjen e pikëve. Carlos Sainz Jr. përfundoi i dyti për Ferrari, dhe Verstappen ishte i treti për Red Bull.

Verstappen tani kryeson Leclerc me nëntë pikë në renditje, ndërsa Leclerc ka dy fitore këtë sezon.

Ekipi i premtoi Pérezit se do të lejohej të garonte për fitore dhe e mbajti fjalën të dielën.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Nga 30 ditë paraburgim për tri infermieret e përfshira në...

Gjykata Themelore në Pejë, ua ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh tri infermiereve, të cilat dyshohen se kanë keqtrajtuar fizikisht një grua...

Të fundit nga rubrika