Përfshirja e Ivanoviq në “Rojet e Urës”, flet dëshmitari dhe i mbijetuari i i një masakre

I ftuar në “Debat Plus’ të RTV Dukagjini, Isa Mustafa, i mbijetuari dhe njëherit, dëshmitari i përfshirjes së politikanit serb, Oliver Ivanoviq tregon se si Ivanoviq kishte dhënë urdhëra për ekzekutime ndonëse të njëjtat nuk i kishte kryer vet

Isa Mustafa, i mbijetuar dhe dëshmitar për krimet e Oliver Ivanoviq

Është Isa Mustafa personi i cili i mbijetoi një masakre e për të cilën edhe dëshmoi për përfshirjen e politikanit serb, Oliver Ivanoviq në “Rojet e Urës”.

I ftuar në “Debat Plus’ të RTV Dukagjini, Mustafa tregon se si Ivanoviq kishte dhënë urdhëra për ekzekutime ndonëse të njëjtat nuk i kishte kryer vet.

Pjesë e përgjigjeve të Mustafës, të martën në “Debat Plus”

Zotëri Mustafa, ju keni dëshmuar në kohë të UMNIK-ut për përfshirje të Oliver Ivanoviq tek “Rojat e Urës” dhe zullumin ndaj shqiptarëve?

Mustafa: “Unë kam dëshmuar për rastin e 14 prillit të vitit 1999, masakrën e kryer në “Lagjen e Kovaçëve” në Mitrovicë. Në atë masakër janë ekzekutuar 24 veta, nën urdhërin e Oliver Ivanoviqit. Janë edhe 7 pas asaj nate. Domethënë, ajo lagje ka të përfshirë 31 të vrarë. Si lagje, është shumë e dëmtuar”.

Dhe ju e keni parë vet personalisht Oliver Ivanoviqin?

Mustafa:“Po, e kam dëshmuar edhe gjatë seancave gjyqësore që gjithnjë Oliver Ivanoviqi ka dhënë urdhëra për ekzekutime. Nuk ka ekzekutuar por i ka dhënë urdhërat për ekzekutime, ekzekutuesit kanë qenë të tjerë, edhe gjatë kohës së UMNIK-ut, edhe gjatë kohës së EULEX-it. Më 23 nëntor të vitit 1999, për herë të parë e kam deponuar dëshminë në gjyq, në Gjykatën Themelore të Mitrovicës. Që nga ajo datë e deri sa është kryer gjykimi i Oliver Ivanoviqit, unë kam qenë gjithnjë prezent dhe gjithnjë e kam paditur në të njëjtën formë dhe në të njëjtin rast.”

A e keni parë personalisht duke dhënë urdhër për vrasjen e shqiptarëve Oliver Ivanoviqin? Cila ka qenë dëshmia juaj?

Mustafa:“Dëshmia ime ka qenë, kur kemi ardhur të rënditur në vendin e ekzekutimit, e ka pyetur dikush nga grupi i tyre se “Shef, çka do bëjmë me ta”, dhe Oliveri i drejtohet ‘nuk ke ç’ka të më pyesësh. Vepro sipas urdhërave të dhënë’ dhe me automatizëm, kanë filluar ekzekutimet pas atyre fjalëve. Oliver Ivanoviq ka qenë me largësi shumë afër meje dhe e kemi identifikuar, dikush kush e ka njohur më mirë, dikush që nuk e ka njohur. Kryesorja, unë e kam parë 7-8 metra Oliver Ivanoviqin kur edhe i ka dhënë ato urdhëra për ekzekutim”

Ju e keni takuar më pas Oliver Ivanoviqin?

Mustafa: Vetëm gjatë seancave gjyqësore.

Dhe cila ka qenë përgjigja e tij në raport me dëshminë tuaj?

Mustafa: Asnjëherë ai nuk është përgjigjur sepse ka pasur avokatin. Të gjitha përgjigjet janë bërë përmes avokatit që Oliveri nuk i ka bërë këto masakra. Por, gjithnjë gjatë seancave, unë e kam vërtetuar prezencën e Oliver Ivanoviq, gjë që edhe e vërtetuar e faktikisht edhe e gjykuar nga ana e gjyqit me nëntë vite burgim.

Në një komunikatë të 3 shkurtit 2019, partia e Albin Kurtit thoshte se dënimi i politikanit serb Oliver Ivanoviq ishte gjysmak, derisa e akuzonte për vrasjen e dëbimin e shqiptarëve të rënë me 3 dhe 4 shkurt të vitit 2000. Në ditët e sotme, 4 vjet më pas kryetari i kësaj partie e tashmë edhe Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti lartësoi figurën e kontributin e Ivanoviq në një video të veçantë në përvjetorin e vrasjes së tij. Një pyetje lidhur me këtë iu parashtrua edhe Mustafës.

Dhe, kur e keni parë këtë deklaratë të Kryeministrit, Albin Kurti, si e keni pritur?

Mustafa: Ndoshta nuk jam unë aq kompetent t’a gjykojë një kryeministër por nuk më ka ardhur mirë si një i mbijetuar i masakrës se në atë masakër kam pasur edhe një njeri të familjes time, kam pasur shokë e e kanë përjetuar rëndë të gjithë. Me çfarë qëllime, unë nuk dua të hyjë në detaje më të mëdha se nuk jam një njeri kompetent ta analizojë deklaratën e Kryeministrit, Albin Kurti.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika