Përfundon afati për deklarimin e pasurisë, mbi 500 zyrtarë nuk e deklarojnë atë

Agjencia kundër Korrupsionit ka bërë të ditur se rreth 550 zyrtarë nuk i janë përgjigjur kërkesës për deklarim të pasurisë, edhe pse afati ligjor, sipas kësaj agjencie, përfundon të enjten.

Përmes një komunikate për media, AKK-ja u ka bërë thirrje atyre që ende nuk e kanë kryer obligimin ligjor, ta shfrytëzojnë kohën e mbetur.

Afati ligjor për deklarim të rregullt vjetor të pasurisë për vitin 2021 ka qenë një muaj, nga një marsi deri më tridhjetë e një mars të vitit 2022.

“Agjencia kundër Korrupsionit rikujton zyrtarët e lartë publikë që mosdeklarimi paraqet vepër penale dhe e detyron AKK-në të veprojë në pajtim me nenin 430 të Kodit Penal të Kosovës”, thuhet në komunikatën e tyre.

Formulari i deklarimit, sipas AKK-së, mund të dorëzohet fizikisht në zyrat e tyre gjatë orarit të rregullt të punës ose të skanohet dhe të nënshkruhet nëpërmjet adresës elektronike të tyre.

Ligji për deklarimin e pasurisë nga zyrtarët publikë, sipas nenit gjashtë paragrafi një, bëhet gjatë kohës së ushtrimit të funksionit publik nga data një mars deri më tridhjetë e një mars të çdo viti kalendarik.

Pas deklarimit të pasurisë, zyrtari i lartë publik, brenda afatit të paraparë, duhet të deklarojë çdo ndryshim në gjendjen e pasurisë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika