Përfundon marshi për vrasjen e Liridona Ademajt në Prishtinë

Protestuesit kanë thyer kordonin e policisë dhe kanë kaluar në oborrin e Qeverisë së Kosovës

Me moton “Nuk ka paqe pa sigurinë e grave” në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë është protestuar në kërkim të drejtësisë për vrasjen mizore të Liridona Ademajt më 29 nëntor dhe për të gjitha gratë që u vranë në Kosovë.

Protestuesit kanë thyer kordonin e policisë dhe kanë kaluar në oborrin e Qeverisë së Kosovës.

Në videon e siguruar nga RTV Dukagjini, protestuesit kanë shpalosur një pankartë me foton e Liridona Ademajt nën mbishkrimin “Drejtësi për Liridonën”.

Duke mbajtur pankarta me mbishkrime si, “Nuk ka paqe pa sigurinë e grave” dhe “Vrasësit e grave në burg”, dhe duke brohoritur “Liri, barazi, solidaritet”, “Drejtësi për Liridonën” dhe “Drejtësi për gratë e vrara”, protestuesit marshuan nga sheshi “Zahir Pajaziti” deri te ndërtesa e Qeverisë së Kosovës në qendër të qytetit.

Ata kanë protestuar duke thënë se “vrasjet e grave duhet të trajtohen me urgjencë kombëtare” dhe “poshtë patriarkati”.

Protestuesit kanë hedhur tym të zi në drejtim të policisë.

Protestohet në Prishtinë pas vrasjes mizore të Liridona Ademajt

Shija e redaktorit

Përparësitë e Kosovës si shtet i asocuar në Asamblenë Parlamentare...

Një hap afër anëtarësimit në NATO, kështu së paku po konsiderohet nga politikanët të jetë afruar Kosova, tash që e morri statusin si vend...

Osmani në takim me kryesuesit e KGJK-së dhe KPK-së: Urgjent...

Presidentja Vjosa Osmani priti në takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ajo ka pritur në takime...

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

Të fundit nga rubrika