Përfundon mbledhja e nënshkrimeve për shkarkimin e kryetarëve të veriut

Ka përfunduar mbledhja e nënshkrimëve për shkarkimin e katër kryetarëve në kater komunat veriore. Peticioni së bashku më nënshkrime është dorzuar tek kryezuesit komuanl dhe i njëjti pritet që deri të enjten të dorëzohet në Komisionin Qendrorë të Zgjedhjeve.

Vetëm pesë ditë pasi kishte nisuri nënshkrimi I peticionit për shkarkimin e kryetarit të Mitrovicës së Veriut, ai u dorëzua në Komunën që udhëhiqet nga Erden Atiq..

Mbi kater mijë qytetarë nga minoriteti serb  kanë vëmë firmat e tyre për të shkarkuar kryetarin aktual të kësaj komune.

Kryesuesi i kuvendit komunal në Mitrovicë të Veriut, Nexhat Uglanjini ka bërë të ditur se peticionin do ta dorëzoj më se largu të enjten në zyret e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Afatin e fundit për dorzimin e peticionit tek kryesuesit komunal e kishin këtë të hënë edhe në komunën e Zubin Potokut.

Peticioni më nëshkrime është mbledhur edhe në dy komunat e tjera veriore, Zveçan e Leposaviq.

I tere procesi sipas Policisë së Kosovës ka shkuar pa ndonjë incident.

Nëse KQZ-ja konfirmon se nënshkrimet e mbledhura janë të përshtatshme dhe i verifikon ato, organizohet votimi për shkarkimin e kryetarëve. Që ky votim të jetë i suksesshëm, kërkohet 50 për qind plus një votë e qytetarëve me të drejtë vote. Pas kësaj, rezultati i dërgohet Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, e cila ka një afat ligjor prej 30 deri në 45 ditë për të shpallur zgjedhje të parakohshme.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika