Përfundon rrugëtimi profesional i Selby-it

Uellsiani 35-vjeçar mbante më parë titullin e IBF-së në peshën pupla, por njoftoi fundin e karrierës së tij me 32 ndeshje pas humbjes së muajit të kaluar nga Gustavo Daniel Lemos në Argjentinë.

Ish-kampioni i botës që mbante titullin e IBF-së në peshën “pupla”, Lee Selby ka njoftuar përfundimin e karrierës së tij me 32 ndeshje në total.

Selby u kurorëzua si kampion bote në maj 2015, duke mposhtur Evgeny Gradovich për të siguruar rripin e IBF. Mbretërimi i tij përfundoi me një humbje pikësh ndaj rivalit britanik Josh Warrington, më 2018.

Boksieri Barry, i cili gjithashtu pretendoi tituj evropianë, britanikë dhe të Commonwealth, lëshoi një deklaratë në mediat sociale pas humbjes së ndaluar ndaj Lemos.

“Unë jam krenar që jam Uellsiani i 12-të që fiton një titull botëror dhe emri im tani do të mbetet përgjithmonë në librat e rekordeve përkrah atyre luftëtarëve të mëdhenj. Kur shikoj prapa në karrierën time, kam arritur gjithçka që kam synuar të arrij”, ka thënë ai.

Selby u mposht muajin e kaluar nga Gustavo Daniel Lemos në Argjentinë.

 

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika