Përfundon takimi i përbashkët Kurti-Vuçiq në Ohër

Në Ohër ka përfunduar takimi i përbashkët midis liderëve të Kosovës, Serbisë dhe zyrtarëve të Bashkimit Evropian

Ka përfunduar takimi i përbashkët midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq dhe ndërmjetësuesve të Bashkimit Evropian, Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak, në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Kështu ka bërë të ditur ekipi nga RTV Dukagjini, i cili është duke raportuar nga Ohri.

Takimi ka zgjatur pak më shumë se një orë.

Para takimit trepalësh, Borrelli e Lajçaku kanë takuar ndaras kryeministrin e Kosovës dhe presidentin e Serbisë.

Së pari, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, u takua me përfaqësuesin e lartë të BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell e emisarin e BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak.

Pastaj, ata kanë pritur në takim kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Në agjendë të këtij takimi kanë qenë diskutimet për zbatimin e propozimit të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Pas këtij takimi, pritet të ketë deklaratë për media nga kryediplomati Borrell dhe nga liderët Kurti e Vuçiq.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika