Përmbaruesit të pakënaqur me vendimin për ulje deri në 40% të tarifave

Udhëzimi Administrativ, është  pritur më shqetësimi nga Oda Përmbaruesve, ata kanë thënë se është ndërhyë në pavarësinë profesionale për interea dhe qëllime politike

Oda e Përmbaruesve Privat të Kosovës

Oda Përmbaruesve të Kosovës, ka thënë se, do të ballafaqohet në gjykatë më Ministrinë e Drejtësisë, për Udhëzimin Administrativ i cili ulë tarifat e përmbaruesve deri në 40%.

Oda, ka thënë se do t’i shfrytëzojë të gjitha mjetet e nevojshme derisa të shfuqizohet Udhëzimi Administrativ, siç është publikuar dje nga Ministria e Drejtësisë, ashtu që të rikthehet pavarësia e profesionit, ”të ri-sigurohet integriteti i përmbaruesit, dhe të shmangen keqkuptimet ose keqpërdorimet e profesionit për fushata politike”.

“Oda e Përmbaruesve nuk i pranon shantazhet politike, ndërhyrjet në pavarësinë e sistemit gjyqësor, dhe shfrytëzimin e përmbarimit për interesa politike të Ministrisë së Drejtësisë ose ndonjë klani të caktuar”, ka shkruar në Facebook.

Gjykata Themelore Prishtinë

Më tej në reagim thuhet se Oda është shumë e shqetësuar për zhvillimet e djeshme lidhur me profesionin e përmbarimit.

Ky reagimi erdhi si pasoje e nënshkrimit të Udhëzimit Administrativ nga ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ku sipas tij tarifat e përmbaruesve zbriten deri në 40 për qind.

Përmbaruesit privat me tarifa 40% më të ulëta

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika