Përmbytje në Australi, fillon evakuimi i banorëve në New South Wales

Niveli i ujit nga reshjet e pandërprera të shiut kanë arritur në 1.5 metra në Australi

Parkingu është përmbytur nga ujërat e përmbytjeve në Lansvale në jugperëndim të Sidneit të dielën. SES i NSW mori më shumë se 1000 thirrje për ndihmë gjatë natës dhe kreu të paktën 26 shpëtime ndërsa shiu dhe era e dendur vazhduan të godasin perëndimin e Sidneit.

Banorët e New South Wales në Australi janë paralajmëruar nga agjensitë australiane që të evakuojnë pjesë të caktuara të rajonit ngase është paralajmëruar që reshjet nuk do të ndalen deri të hënën.

Tashmë, niveli i ujit nga reshjet e pandërprera të shiut kanë arritur në 1.5 metra në disa rajone. Lajmi ka paralajmëruar se niveli i ujit në këtë rajon mund të rritet aq sa kishte arritur në mars, ku pjesë të mëdha të qyteteve australiane u përmbysën.

Meteorologu Jonathan Haw ka thënë për “ABC News” se në fshatin Menangl rreth 70 kilometra në jugperëndim të Sydney, niveli i ujit në lumenj ka arritur në 16.5 metra, që është pak centimetra nën rekordin prej 16.8 metra që ishte arritur në prill të këtij viti.

Pamjet e mediave të atjeshme shfaqin rrugët e mbuluara nga uji, ku qytetarë të shumtë kanë mbetur të ngujuar nëpër shtëpi.

Ministri i Shërbimeve të Urgjencës, Steph Cooke, ka paralajmëruar se komunitetet e prekura midis Newcastle dhe Batemans Bay duhet të përgatiten për t’u evakuuar “me një njoftim të shkurtër”.

“Ju lutemi mos u kapni në pavetëdije… kjo është një situatë emergjente kërcënuese për jetën”, ka thënë ai.

Në 24 orët e fundit, Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të NSW-së u është përgjigjur më shumë se 1,400 kërkesave për ndihmë dhe ka kryer 29 shpëtime nga përmbytjet pasi shiu i rrëmbyeshëm vazhdon të përfshijë pjesë të mëdha të shtetit.

Lumi Hawkesbury-Nepean arriti nivele të përmbytjeve të mëdha në orën 22:15 të së shtunës në mbrëmje, më herët se sa pritej, ndërsa diga” Warragamba” u derdh shumë përpara parashikimeve në orën 02:00 të mëngjesit të së dielës.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

Hill: Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Të fundit nga rubrika