Persona të armatosur vrasin ish-deputeten afgane në shtëpinë e saj në Kabul

Ish-deputetja afgane, Mursal Nabizada, është vrarë nga disa persona të armatosur në shtëpinë e saj në Kabul

Mursal Nabizada ishte deputete deri në marrjen e pushtetit nga talibanët në vitin 2021

Një ish-deputete afgane dhe truproja e saj, janë qëlluar për vdekje në shtëpinë e saj në kryeqytetin Kabul, ka bërë të ditur policia afgane.

Mursal Nabizada, 32 vjeç, ishte një nga të paktat deputete femra që qëndruan në Kabul, pasi talibanët morën pushtetin në gusht 2021, raporton BBC.

Vëllai i saj dhe një roje e dytë e sigurisë u plagosën në sulmin e së dielës.

Ish-kolegët e vlerësuan zonjën Nabizada si një “kampione e patrembur për Afganistanin”, e cila refuzoi një shans për t’u larguar nga vendi.

Qëkur talebanët u kthyen në pushtet në vitin 2021, gratë janë larguar nga pothuajse të gjitha fushat e jetës publike.

Zëdhënësi i policisë së Kabulit, Khalid Zadran, tha se forcat e sigurisë kishin nisur një hetim serioz për incidentin.

Ish-ligjvënësja Mariam Solaimankhil tha se zonja Nabizada ishte “një pioniere e vërtetë – një grua e fortë, e sinqertë që qëndronte për atë në të cilën besonte, edhe përballë rrezikut”.

“Pavarësisht se iu ofrua mundësia të largohej nga Afganistani, ajo zgjodhi të qëndrojë dhe të luftojë për popullin e saj”, shkroi ajo në Twitter.

Zonja Nabizada, nga provinca lindore e Nangarharit, u zgjodh deputete nga Kabuli në vitin 2018 dhe qëndroi në pushtet deri në marrjen e pushtetit nga talebanët.

Ajo ka qenë anëtare e komisionit parlamentar të mbrojtjes dhe ka punuar në Institutin për Zhvillim dhe Kërkim të Burimeve Njerëzore.

Hannah Neumann, një anëtare e Parlamentit Evropian, tha “Jam e trishtuar dhe e zemëruar dhe dua që bota ta dijë”.

“Ajo u vra në errësirë, por talebanët ndërtuan sistemin e tyre të aparteidit gjinor në dritën e plotë të ditës.”

Abdullah Abdullah, një ish-zyrtar i lartë në ish-qeverinë e Afganistanit të mbështetur nga Perëndimi, tha se ishte i pikëlluar nga vdekja e zonjës Nabizada dhe shpresonte se autorët do të ndëshkoheshin.

Ai e përshkroi atë si një “përfaqësuese dhe shërbëtore të popullit”.

Shumë gra që kishin punë të spikatura profesionale në Afganistan, pas pushtimit të udhëhequr nga SHBA dy dekada më parë, u larguan nga vendi pasi talebanët u kthyen në pushtet.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Studentet thonë se në orët e vona në dhomë ka...

Kjo qendër u jep mundësinë mijëra studentëve që studiojnë në Universitetin e Prishtinës të jenë banorë të përkohshëm në këto 8 konvikte që menaxhohen...

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Të fundit nga rubrika