Pesë ditë vizitë në Hurghada, Egjipt

Merrni kohë për të eksploruar qytetin, Detin e Kuq dhe shkretëtirën përreth dhe do të largoheni me kujtime të paharrueshme. Kontaktoni tani dhe perfitoni nga super oferta e Max Travel per 5 dite në Egjipt

Hurghada është një destinacion i përsosur për ata që e duan detin, diellin dhe aventurën. Me ujërat e tij të pastër kristal, shkëmbinjtë koralorë të gjallë dhe peizazhet e shkretëtirës, ai ofron diçka për të gjithë.

Përvoja juaj e radhës duhet të jetë patjetër me ofertën Max Travel në Egjipt.

Me 5 ditë për të eksploruar këtë destinacion të bukur, do të keni mjaft kohë për të zbuluar gjithçka që ofron Hurghada.

Nga snorkeling dhe zhytja në Detin e Kuq për të vizituar rrënojat e lashta të Luksorit dhe Kajros, do të jeni të sigurt që do të keni një përvojë të paharrueshme.

Pra, paketoni valixhet dhe bëhuni gati për të nisur një udhëtim në një nga destinacionet më emocionuese në botë – Hurghada, Egjipt.

Dita 1: Eksploroni qytetin

Mirë se vini në Hurghada, Egjipt! Ky qytet bregdetar në Detin e Kuq është i njohur për ujërat e tij kristal të pastër dhe shkëmbinj nënujorë koralorë të gjallë, duke e bërë atë një destinacion popullor për snorkeling dhe zhytje në skuba.

Filloni udhëtimin tuaj duke u regjistruar në hotelin tuaj dhe më pas nisuni për të eksploruar qytetin.

Bëni një shëtitje përgjatë shëtitores, ku mund të admironi varkat shumëngjyrëshe dhe të shijoni pamjet e detit.

Në mbrëmje, shkoni në Qytetin e Vjetër për të shijuar kuzhinën e shijshme lokale dhe për të kapur një shfaqje tradicionale të vallëzimit të barkut.

Dita 2: Kaloni ditën në ujrat e Detit të Kuq

Sot, shkoni në Detin e Kuq për të bërë snorkeling ose zhytje në skuba. Ujërat përreth Hurghadës janë shtëpia e një grupi të larmishëm të jetës detare, duke përfshirë peshq shumëngjyrësh, breshka dhe madje edhe delfinë.

Nëse jeni fillestar, merrni parasysh një kurs zhytjeje për t’u certifikuar dhe për të përfituar sa më shumë nga përvoja juaj nënujore.

Pasdite, pushoni në një nga plazhet e shumta ose bëni një turne me varkë për të parë disa nga ishujt aty pranë.

Dita 3: Eksploroni shkretëtirën

Kaloni ditën duke eksploruar shkretëtirën përreth Hurghadës. Merrni një safari 4×4 për të parë dunat dhe keni mundësinë të bëni pak sandboard ose kalërim me deve.

Në mbrëmje, shijoni një darkë tradicionale beduinësh nën yje, ndërsa dëgjoni muzikë live dhe histori të shkretëtirës.

Dita 4: Vizitoni El Gouna

Sot, vizitoni El Gouna, një qytet aty pranë që është i njohur për vendpushimet e tij luksoze dhe marinën simpatike.

Bëni një shëtitje rreth marinës, admironi varkat dhe shijoni disa ushqime deti buzë ujit.

Merrni një shëtitje të qetë pasdite me varkë për të eksploruar ishujt aty pranë dhe për të shijuar peizazhin.

Dita 5: Muzeu i Hurghadës

Para se të largoheni nga Hurghada, sigurohuni që të vizitoni Muzeun e Hurghadës, i cili tregon historinë e qytetit dhe mënyrën tradicionale të jetesës së banorëve të tij.

Ju gjithashtu mund të mësoni më shumë për jetën detare të Detit të Kuq dhe përpjekjet e ruajtjes që po bëhen për ta mbrojtur atë.

Më në fund, bëni disa blerje suveniresh të minutës së fundit dhe shijoni mbrëmjen tuaj të fundit në Hurghada.

Gjatë këtyre 5 ditëve, sigurisht që do të dëshironi të kaloni pak kohë duke bërë shopping, këtu janë disa nga vendet më të mira për të bërë shopping Hurghada, Egjipt.

1. Hurghada Marina

E vendosur në zemër të qytetit, Hurghada Marina është një vend i njohur për blerje, ngrënie dhe argëtim.

Vizitorët mund të gjejnë një sërë dyqanesh suveniresh, galerish arti dhe butikë mode. Marina ofron gjithashtu një gamë të gjerë opsionesh ngrënieje, nga ushqimi në rrugë deri te restorantet e nivelit të lartë.

2. El Dahar

El Dahar është pjesa më e vjetër e Hurghada dhe është e njohur për tregjet dhe pazaret e saj tradicionale.

Vizitorët mund të gjejnë një shumëllojshmëri produktesh të prodhuara në vend, duke përfshirë tekstile, bizhuteri dhe suvenire tradicionale egjiptiane.

Është një vend i përsosur për të gjetur sende unike, të një lloji.

3. Senzo Mall

Senzo Mall është qendra më e madhe në Hurghada dhe përmban një shumëllojshmëri të gjerë dyqanesh, duke përfshirë dyqane të modës, dyqane elektronike dhe dyqane suveniresh.

Vizitorët mund të shijojnë gjithashtu fushën e ushqimit, kinemanë dhe parkun argëtues të qendrës tregtare.

4. Ishulli Giftun

Ishulli Giftu është një destinacion i njohur për udhëtime ditore nga Hurghada, i njohur për plazhet e tij të bukura dhe ujërat kristal të pastër.

Vizitorët mund të gjejnë një shumëllojshmëri dyqanesh suveniresh dhe artizanë vendas që shesin vepra artizanale dhe suvenire unike.

Është një vend i përsosur për të blerë një suvenir unik për të kujtuar udhëtimin tuaj.

Të fundit nga rubrika