Pesë të vrarë nga raketat ruse në Dnipro të Ukrainës

Si pasojë e sulmeve të reja kundër Ukrainës, më 14 janar, Rusia ka shkatërruar një ndërtesë nëntëkatëshe në qytetin e Dnjipros, duke lënë të vdekur pesë persona dhe duke plagosur dhjetëra tjerë

Një pamje tregon një ndërtesë apartamentesh të dëmtuar rëndë nga një sulm me raketa ruse. Foto 14 janar 2023, Reuters

Rusia kreu një sulm të madh me raketa në Ukrainë të shtunën, duke shkatërruar një bllok apartamentesh nëntëkatëshe në qytetin e Dnipro, e sipas zyrtarëve ukrainas, janë vrarë të paktën pesë persona dhe 39 persona janë lënduar e po ashtu, janë goditur objektet jetike të energjisë.

Ministri i Energjisë i Ukrainës ka thënë se ditët në vijim do të ishin “të vështira” pasi muaj të tërë të bombardimeve ruse të rrjetit elektrik kërcënojnë furnizimin me energji elektrike, ujë të rrjedhshëm dhe ngrohje qendrore në kulmin e dimrit.

Në qytetin qendror lindor të Dnipros, 20 persona u shpëtuan nga një bllok apartamentesh ku një pjesë e tërë e ndërtesës ishte kthyer në rrënoja, duke dërguar tym në qiell, tha nënkryetari i zyrës presidenciale të Ukrainës.

“Tragjedi. Unë shkova në vend … Do të kalojmë nëpër rrënoja gjithë natën”, ka thënë Borys Filatov, kryebashkiak i qytetit raketor në lumin Dnipro.

Një pamje tregon një ndërtesë apartamentesh të dëmtuar rëndë nga një sulm me raketa ruse, në mes të sulmit të Rusisë në Ukrainë, në Dnipro, Ukrainë, 14 janar 2022 Reuters

Pesë persona u vranë dhe të paktën 60 njerëz, duke përfshirë 12 fëmijë, u plagosën gjithashtu në sulm, me më shumë njerëz ende të bllokuar nën rrënoja, tha guvernatori rajonal.

Një tjetër person u vra dhe një u plagos në qytetin e prodhimit të çelikut të Kryviy Rih ku gjashtë shtëpi u dëmtuan në qytetin e lindjes së presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë kryebashkiaku Oleksandr Vilkul.

Në fjalimin e tij të natës, Zelensky i bëri thirrje Perëndimit që të furnizojë më shumë armë për të parandaluar vdekjet e mëtejshme nga ajo që ai e përshkroi si “terror rus”.

“Çfarë nevojitet për këtë? Lloji i armëve që partnerët tanë kanë në stoqe dhe që luftëtarët tanë kanë pritur. E gjithë bota e di se çfarë dhe si t’i ndalojë ata që po mbjellin vdekjen”, ka thënë ai, raporton Reuters.

Sulmi i së shtunës vjen pasi fuqitë perëndimore konsiderojnë dërgimin e tankeve luftarake në Kiev dhe përpara një takimi të aleatëve të Ukrainës në Ramstein në Gjermani të premten e ardhshme, ku qeveritë do të shpallin premtimet e tyre të fundit për mbështetje ushtarake.

Në vijat e frontit në lindje, Ukraina ka njoftuar se forcat e saj po luftonin për të mbajtur kontrollin e qytetit të vogël Soledar, ku Rusia ka sakrifikuar një numër të madh trupash dhe burimesh në përpjekje për të siguruar një lloj avancimi pas disa muajsh pengesa.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika