Pesë yje të rinj në Kupën e Botës 2022

Çdo Kupë Bote prodhon yje të rinj dhe kjo nuk do të jetë ndryshe, pasi tashmë shumë prej nesh jemi njoftuar me lojtarë që po bëjnë bujë të madhe në Katar me paraqitjet e tyre

Foto ilustrim të lojtarëve nga Portali Dukagjini

Kemi dy ditë pushim sa i përket aksionit në fushë në Kupën e Botës 2022, por kjo na bënë të mendojmë më shumë rreth lojtarëve të rinj që po shkëlqejnë në Katar.

Në vend të ndeshjeve, tani do t’i hedhim një vështrim disa lojtarëve të rinj që kanë bërë përshtypje në Katar deri më tani (pa renditje të veçantë).

Jude Bellingham

Edhe pse ai është vetëm 19 vjeç, mund të jetë e padrejtë të përfshihet Jude Bellingham në këtë listë pasi ai tashmë është vendosur si një lojtar kyç në një klub të Champions League.

Mesfushori anglez ka startuar mbi 32 ndeshje të ligës sezonin e kaluar dhe ka nisur çdo ndeshje një barazim kupe për Borussia Dortmund këtë sezon, duke qenë edhe kapiten i skuadrës me raste.

Jude Bellingham

Paraqitjet e tij mbresëlënëse e shtynë Gareth Southgate që t’i jepte fillimin e tij të parë në një turne madhor në hapjen e turneut të Anglisë kundër Iranit, ku ai shënoi golin e hapjes dhe bëri një paraqitje shumë mbresëlënëse në përgjithësi.

Që atëherë, ai nuk është ndalur, duke filluar të dyja ndeshjet pasuese të grupit dhe duke mbajtur vendin e tij edhe pse Anglia kaloi nga një formacion 4-2-3-1 në 4-3-3. Ai mbeti në krah kur nisën nokautet kundër Senegalit në raundin e 16-të, ku u shpall lojtari i ndeshjes.

Ata që e kanë ndjekur përparimin e tij në Dortmund nuk do të ishin befasuar shumë nga Bellingham në Kupën e Botës, pasi ai thjesht ka vazhduar të tregojë cilësitë që i bëri të dukshme kur luante për skuadrën e tij të klubit.

Mesfushori është përtej viteve të tij për sa i përket pjekurisë, dhe kjo duket në konsistencën e paraqitjeve të tij.

Ai në thelb mund t’i bëjë të gjitha – punë mbrojtëse, përparimi i topit, mbajtja e topit, krijimi i rasteve, paraqitjen e një kërcënimi për gol dhe gjithçka në mes, si grafiku i tij i picave nga sezoni.

Cody Gakpo

Cody Gakpo

Bellingham ka qenë ndoshta lojtari më i mirë i Anglisë në Kupën e Botës , por për Holandën, Cody Gakpo sigurisht që ka qenë më i rëndësishmi.

Sulmuesi i PSV Eindhoven u bë holandezi i parë që shënoi në tre ndeshjet e tij të para të Kupës së Botës pasi ndihmoi skuadrën e tij të përparonte si fitues të grupeve.

Ajo që është më mbresëlënëse është fakti që Gakpo e ka bërë këtë duke luajtur në një pozicion paksa të panjohur. Ai ka luajtur si anësor i majtë për klubin e tij, por ka filluar në një front-dy për Holandën në Katar.

Në Eredivisie, Gakpo ka spikatur dukshëm me nëntë gola këtë sezon, por 12 asistimet e tij janë ndoshta edhe më mbresëlënëse.

Në një rol më qendror për vendin e tij, Gakpo natyrshëm nuk ka qenë në gjendje të shfaqë driblimin e tij një-në-një dhe krijimin e shansit përmes krosimeve aq sa ka bërë në ligë, por golashënimi i tij dhe goditja e tij me siguri ka qenë ajo që ka rënë në sy.

Holandezi 23-vjeçar po lidhet me disa nga klubet më të mira të Evropës, duke përfshirë Arsenalin dhe Manchester Unitedin, kështu që situata e tij do të jetë e tillë për t’u monitoruar në dritaren e ardhshme të transferimeve.

Joshko Gvardiol

Joshko Gvardiol

Në anën tjetër të fushës, Kroacia është mbështetur në kontributin mbrojtës të të riut Joshko Gvardiol për t’u kualifikuar në çerekfinalet e Kupës së Botës .

Qendërmbrojtësi 20-vjeçar ka bërë largimet e treta më së shumti në mesin e lojtarëve në turne me 25, duke ndihmuar Kroacinë të mbajë dy gola të pastra dhe të pësojë vetëm dy gola në ndeshjet e tjera.

Kontributi i tij më i dukshëm ishte largimi i tij i fundit në kohën e ndalimit të ndeshjes së fundit në grup të Kroacisë kundër Belgjikës, ku ata do të ishin eliminuar nëse do të pranonin, shkruan kompania mediatike e futbollit, One Footbaall.

Klubi i Gvardiol është RB Leipzig, i cili është ndër skuadrat më të mira në Bundesligë. Atyre u pëlqen të mbajnë topin, dhe në situata të tilla qendërmbrojtësi kroat shquhet me cilësitë e tij në top dhe në veçanti pasimet progresive.

Chelsea thuhet se ishte i interesuar për Gvardiol verën e kaluar, por ata do të kenë shumë më tepër konkurrencë tani, gjë që do t’i mundësojë Leipzig-ut të rrisë çmimin e kërkuar më tej.

Mohammed Kudus

Mohammed Kudus

Nëse do të lexoni paraprakisht pamjen tonë taktike të Kupës së Botës , do të kishit ditur tashmë për Mohammed Kudus pasi ne e theksuam atë si lojtarin kryesor të Ganës, por pak do të prisnin që ai të vidhte vëmendjen në mënyrën si bëri.

Shkathtësia e tij u shfaq plotësisht pasi ai filloi të tre ndeshjet në grup në tre pozicione të ndryshme – në të majtë të mesfushës me tre lojtarë, si anësor i djathtë dhe përpara.

Ai u dallua në secilën prej atyre ndeshjeve, duke luajtur një rol kyç në ngritjen e golit të parë të Ganës kundër Portugalisë, duke shënuar dy gola kundër Koresë së Jugut dhe duke fituar një penallti kur rezultati ishte i barabartë kundër Uruguait.

Siç e parashikuam, cilësia e tij teknike dhe rrezikshmëria në të tretën e fundit ranë në sy në të gjitha rastet, siç ka bërë edhe për klubin e tij Ajax këtë sezon.

Everton ishte afër nënshkrimit të Kudus në verë, por ai ka të ngjarë të jetë jashtë gamës së tyre të çmimeve tani pasi shumë nga klubet elitare evropiane thuhet se janë të interesuara për nënshkrimin e ndërkombëtarit ganez.

Enzo Fernandes

Enzo Fernandez

Të gjithë lojtarët që kemi parë më parë kishin pika fillestare nga ndeshjet e tyre të para në grup, por Enzo Fernandez duhej të fitonte shumë vendin e tij në skuadrën e tij pasi u përdor fillimisht si zëvendësues.

Ai nuk mundi të ndikojë në rezultat kur Argjentina ishte prapa dhe përfundimisht pësoi një disfatë shokuese ndaj Arabisë Saudite, por dëshmoi se ishte një ndryshim i lojës në ndeshjen e tyre të domosdoshme kundër Meksikës, ku shënoi një gol të dytë të mrekullueshëm për të vulosur rezultat.

Ai gjithashtu me sa duket zgjidhi problemet e tyre të përparimit të topit në mesfushë dhe vazhdoi të marrë një asist në fillimin e tij të parë kundër Polonisë.

Paraqitjet e mesfushorit 21-vjeçar duken edhe më mbresëlënëse kur mendon se ai po luan një rol relativisht më të thellë për ekipin e tij kombëtar sesa për Benfica-n, ku ai vendoset në të majtë të mesfushës mbrojtëse në 4-2-3. -1 por ka licencë për të ecur përpara.

Kjo duhet të shpjegojë shifrat e tij mbresëlënëse në këto statistika sulmuese, dhe ai padyshim është i shkëlqyeshëm për topin edhe në mesfushë.

Fernandez iu bashkua Benfica-s nga River Plate vetëm verën e kaluar dhe ka një klauzolë lirimi nëntëshifror në kontratën e tij, kështu që pala portugeze është në një pozicion shumë të fortë për negociata nëse ndonjë nga skuadrat më të mëdha në botë vjen duke e kërkuar atë (dhe sigurisht që do ta kërkojnë më shpejt ose me vone).

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

Hill: Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Të fundit nga rubrika