Peshiq: Kosova është një histori e përfunduar, ne po humbim kohë

Krahu nacionalist në Serbi është duke humbur kohë me gjera jorealiste sipas sociologes, Vesna Peshiq teksa ka shtuar se Kosova është një histori e përfunduar

Sociologia Vesna Peshiq

 

“Nuk e di nëse ka pasur ndonjë proklamatë më parë… Por të gjithë janë shumë të njohur në opinion, të gjithë janë nacionalistë, Beqkoviq, Koviq, Çaslav Ociq… Nuk e di se çfarë plani kanë për Kosovën  dhe  si do ta mbrojnë ata Kosovën”, ka pyetur sociologia Vesna Peshiq në emisionin Neësnights në N1, transmeton Portali Dukagjini.

“Kosova është një histori e përfunduar, ne thjesht po humbim kohë”, ka deklaruar Peshiq.

Më tej  ajo ka thënë se sa i përket çështjes së Kosovës,  ajo është fundi i historisë sipas saj.

Më tej ajo ka komentuar deklarata e presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq , i cili u deklaruar për krijimin e  një “blloku serb”  që për Peshiq është një ide mjaft e paqartë.

“A dëshiron të qëndrojë në qendër dhe të thotë – në të majtë janë të gjelbërt, pro-evropianë, dhe në anën tjetër janë të djathtët dhe ai do të jetë mes tyre”.

Siç ka thënë  ajo, Lëvizja Door është “e njohur për këtë temë”. Sipas saj ata janë partia e Putinit, përfaqësojnë vlerat familjare dhe duan ta kthejnë Kosovën.

Por ajo ka parashtrua pyetjen “si do ta kthejnë Kosovën, duhet të krijojnë trupa të armatosur për ta riintegruar Kosovën.

Por sipas saj kjo është një imagjinatë jorealiste sepse riintegrimi i Kosovës në Serbi është i pamundur.

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika