Petkoviq: Kurti po jeton në realitet paralel

Lëvizja Vetëvendosje, e cila udhëhiqet nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kishte shpërndara një video, ku tregohej e promovohej puna e Qeverisë Kurti 2. Mirëpo për këtë, ka reaguar drejtori i ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, duke thënë se, një gjë e tillë mund të ekzistojë vetëm në imagjinatën e Kurtit

Petar Petkoviq

Kryenegociatori serb në dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, Petar Petkoviq, ka bërë një reagim në Twitter, lidhur me një video të publikuar nga partia e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, Lëvizja Vetëvendosje, ku thuhet që ata kanë shtrirë sovranitetin e Republikës së Kosovës në Veri.

Por, kjo për Petkoviq mund të ekzistojë vetëm në imagjinatën e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti.

“Sa është i fiksuar Albin Kurti me pushtimin e Veriut të Kosovës, saqë duhet të bëjë video për ta bindur veten për atë”, ka shkruar Petkoviq.

Petkoviq ka thënë se për Kurtin nuk ka ndihmë, sepse ai është duke jetuar në një realitet paralel, i cili gjendet në mendjen e tij.

“Ambienti serb në Kosovë është emërtim mendor për të [Albin Kurtin], dhe nëse më lehtë e ka të jetojë në realitet paralel, atëherë s’ka ndihmë”, ka shkruar mes të tjerash ai.

Ndërsa në videon e publikuar nga Lëvizja Vetëvendosje, në përmbajtjen e saj kanë  paraqitur punën e kryeministrit Kurti, i cili sipas tyre, ka bërë atë që nuk është bërë qënga paslufta.

Tutje,në videon e publikuar janë paraqitur sukseset e qeverisë Kurti 2, siç janë ndalimi i referendumit serb, ndalimin e zgjedhjeve serbe, marrëveshjen për energjinë elektrike përmes të cilave do të kryhet inkasimi i faturave të energjisë, aksionet policore kundër kontrabandës e të tjera. Të gjitha këto janë nënkontrollin e institucioneve të Republikës së Kosovës.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Kurti për mospraninë e Vuçiqit në Berlin: S’e di pse...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas Samitit në Berlin, ka folur për mospraninë e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Serbia, në këtë samit, është përfaqësuar...

Ekspozohen 110 piktura të Rexhep Selimit

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi ka dërguar nga Haga rreth 110 piktura të cilat me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës janë...

Të fundit nga rubrika