Petkoviq: Jeta e serbëve në Kosovë nuk është e lehtë

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrës për Kosovë në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, pasi kishte marrë leje nga institucionet e Republikës së Kosovës që të vizitoj serbët për festën e Pashkëve ka deklaruar se shteti i Serbisë do të bëjë gjithçka për t'i ndihmuar serbëve që jetojnë në Kosovë

Serbët nga fshatrat Banjë dhe Suho Gërll kanë pritur Petkoviq-in dhe peshkopin e Dioqezës së Rashkës, Teodosije, ku kanë nda vezë dhe ëmbëlsira të Pashkëve.

Ai ka deklaruar se ka ardhur në Kosovë të ndërtoj paqe dhe të sjell një vezë që është simbol i jetës, duke shtuar se serbët e Kosovës kinse përfaqësojnë mbijetesën e ‘’ardhshme të popullit tonë dhe të flasim me njerëzit tanë se çfarë mund të ndihmojmë dhe bëjmë’’.

Sipas Petkoviq-it “tundimet janë të mëdha’’ në Kosovë dhe se zyra të cilën ai menaxhon ka thënë se ‘’ka ndihmuar në fshatrat Banjë dhe Suho Gërll në ndërtimin e dy klinikave’’ si dhe ndërtimin e shkollës së mesme.

Rreth 350 serbë jetojnë në fshatrat rreth Skenderajt.

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika