Petraeus: SHBA do të shkatërronte trupat ruse nëse Putin përdor armë bërthamore në Ukrainë

Ish-drejtori i CIA-s dhe gjenerali në pension i ushtrisë thotë se udhëheqësi i Moskës është 'i dëshpëruar' dhe 'realiteti i fushëbetejës me të cilin përballet Putin është i pakthyeshëm'

Ish-drejtori i CIA David Petraeus

SHBA dhe aleatët e saj do të shkatërronin trupat dhe pajisjet e Rusisë në Ukrainë – si dhe do të fundosnin flotën e saj të Detit të Zi – nëse presidenti rus Vladimir Putin përdor armë bërthamore në vend, paralajmëroi të dielën ish-drejtori i CIA-s dhe gjenerali i ushtrisë me katër yje në pension, David Petraeus, shkruan The Guardian.

Petraeus tha se ai nuk kishte folur me këshilltarin e sigurisë kombëtare Jake Sullivan për reagimin e mundshëm të SHBA-ve ndaj eskalimit bërthamor nga Rusia, për të cilën zyrtarët e administratës kanë thënë se i është komunikuar vazhdimisht Moskës.

Ai i tha për ABC News: “Vetëm për t’ju dhënë një hipotetike, ne do të përgjigjeshim duke udhëhequr një përpjekje kolektive të NATO-s që do të nxirrte çdo forcë konvencionale ruse që mund të shohim dhe identifikojmë në fushën e betejës në Ukrainë dhe gjithashtu në Krime dhe çdo anije në Detin e Zi”.

Paralajmërimi vjen disa ditë pasi Putin shprehu pikëpamjet që shumë e kanë interpretuar si një kërcënim për një luftë më të madhe midis Rusisë dhe perëndimit.

NATO

I pyetur nëse përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia në Ukrainë do të sillte Amerikën dhe NATO-n në luftë, Petraeus tha se nuk do të ishte një situatë që të nxiste nenin 5 të aleancës, i cili kërkon një mbrojtje kolektive. Kjo për shkak se Ukraina nuk është pjesë e NATO-s, megjithatë, një “përgjigje e SHBA-së dhe NATO-s” do të ishte e nevojshme, tha Petraeus.

Petraeus pranoi se gjasat që rrezatimi do të shtrihej në vendet e NATO-s nën ombrellën e Nenit 5 mund të interpretohet ndoshta si një sulm ndaj një anëtari të NATO-s.

“Ndoshta ju mund ta mendoni këtë rast,” tha ai. “Rasti tjetër është se kjo është aq e tmerrshme sa duhet të ketë një reagim – nuk mund të mbetet pa përgjigje.”

Megjithatë, Petraeus shtoi, “Ju nuk dëshironi që, përsëri, të futeni në një eskalim bërthamor. Por ju duhet të tregoni se kjo nuk mund të pranohet në asnjë mënyrë.”

Sidoqoftë, me rritjen e presionit ndaj Putinit pas arritjeve të Ukrainës në lindje të vendit, sipas deklaratës së aneksimit të javës së kaluar dhe rezistencës ndaj përpjekjeve të mobilizimit brenda Rusisë në rritje, Petraeus tha se udhëheqësi i Moskës ishte “i dëshpëruar”.

“Realiteti i fushëbetejës me të cilin përballet është, mendoj, i pakthyeshëm,” tha ai. “Asnjë mobilizim kaotik, që është mënyra e vetme për ta përshkruar atë; asnjë sasi aneksimi; asnjë kërcënim madje i fshehtë bërthamor nuk mund ta nxjerrë atë nga kjo situatë e veçantë.

“Në një moment do të duhet të ketë njohje të kësaj. Në një moment do të duhet të ketë një lloj fillimi të negociatave, siç ka thënë Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy, do të jetë fundi përfundimtar.”

Por, Petraeus paralajmëroi, “mund të bëhet akoma më keq për Putinin dhe Rusinë. Madje edhe përdorimi i armëve bërthamore taktike në fushën e betejës nuk do ta ndryshojë aspak këtë.” Megjithatë, ai shtoi, “Duhet ta merrni seriozisht kërcënimin”.

Senatori Marco Rubio, anëtari më i lartë republikan i Komitetit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë i tha CNN se Putini ishte në dy zgjedhje: të vendoste linja mbrojtëse ose të tërhiqej dhe të humbiste territorin.

Rubio tha se ai besonte se ishte “shumë e mundur” që Putini të mund të godiste pikat e shpërndarjes ku furnizimet e SHBA dhe aleatëve po hyjnë në Ukrainë, duke përfshirë brenda Polonisë. Senatori pranoi kërcënimin bërthamor, por ai tha se shumica e shqetësimeve për “një sulm rus brenda territorit të NATO-s, për shembull, duke synuar aeroportin në Poloni ose ndonjë pikë tjetër shpërndarjeje”.

“NATO do të duhet t’i përgjigjet kësaj,” tha ai. “Si do të përgjigjet, mendoj se shumë do të varet nga natyra e sulmit dhe shkalla dhe shtrirja e tij.”

Por, si një senator i informuar i Pentagonit, Rubio i rezistoi bisedës nëse ai kishte parë prova se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore kundër Ukrainës.

“Sigurisht, rreziku është ndoshta më i lartë sot se sa ishte një muaj më parë,” tha Rubio, duke parashikuar se Rusia ndoshta do të ndërmerrte një hap të ndërmjetëm.

“Ai mund të godasë një nga pikat logjistike. Dhe kjo pikë logjistike mund të mos jetë brenda … Ukrainës. Për mua, kjo është fusha në të cilën fokusohem më shumë, sepse ka një aspekt taktik. Dhe unë mendoj se ai ndoshta e sheh atë si më pak eskaluese. Por NATO nuk e sheh ashtu.”

Të fundit nga rubrika