Pfizer planifikon ilaçe me çmim jofitimprurës për kombet e varfra

Në botë llogariten të jenë 27 vende të përcaktuara me të ardhura të ulëta dhe 18 vende të tjera më të varfra

Kombet e varfëra
Kombet e varfëra

Të gjithëve u mungon aksesi i mirë në trajtime inovative, të cilat mund të duhen vite për t’u bërë të disponueshme në vendet në zhvillim.

Por, tani Pfizer planifikon t’i vërë në dispozicion të gjitha ilaçet e saj të patentuara me një çmim jofitimprurës për kombet më të varfra të botës.

Kjo do të përfshijë trajtime për sëmundjet infektive dhe kanceret.

Njoftimi e bëri shefi ekzekutiv i kompanisë Albert Bourla në mbledhjen e Davosit të liderëve të biznesit dhe botës.

Albert Bourla
Albert Bourla

“Pfizer është e emocionuar dhe krenare për të nisur një marrëveshje për një botë më të shëndetshme. Nëpërmjet kësaj nisme novatore, Pfizer do të ofrojë të gjitha ilaçet dhe vaksinat e saj të patentuara që janë të disponueshme në SHBA ose Bashkimin Evropian në baza jofitimprurëse në 1.2 miliardë njerëzit që jetojnë në 45 vende me të ardhura më të ulëta.”

Marrëveshja do të përfshijë ilaçe të reja pasi ato të dalin.

Ajo u mirëprit nga udhëheqësit afrikanë të pranishëm në ngjarjen zvicerane, duke përfshirë presidentin e Ruandës, Paul Kagame.

“Angazhimi i Pfizer në kuadër të programit Accord vendos një standard të ri në këtë drejtim, të cilin ne shpresojmë ta shohim të imituar nga të tjerët, të kombinuar me investime shtesë në forcimin e sistemeve të shëndetit publik të Afrikës dhe rregullatorëve farmaceutikë.”

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika