Pikturat e mjeshtrit të madh të gdhendjes së letrave

Galeria “Goldmark” në Londër, ka hapur një ekspozitë me 50 vepra arti nga Martin Wenham, mjeshtër i gdhendjes së letrave

Ekspozita, e quajtur “Shiko”, do të shoqërohet me një katalog të plotë me ngjyra 64 faqesh me ese nga Martin Wenham. Do të ketë një film përmbledhës të ekspozitës në dispozicion.

Max Waterhouse, nga kjo galeri ka thënë se Wenham filloi karrierën e tij të gdhendjes në 1967 pasi u pyet nga një koleg në stacionin kërkimor ku po punonte për të gdhendur një shenjë shtëpie.

“Në galerinë “Goldmart” kemi dy ekspozita të hapura. Njëra është e Rick Graham, një ekspozitë e veçantë, me fotografi që kanë qenë të varura në shtëpinë e artistit e tashmë janë të paraqitura para publikut”, ka thënë Max Waterhouse nga “Goldmark”.

”Riki Graham, nuk ishte person sentimental, mirëpo atë e ka shprehur në mënyrë perfektë në pikturat e tij. Piktura shumëngjyrëshe, kështjella gurore, plazhe dhe rrënoja, ndërtesa prej guri, tregojnë se si ky artist mund të pikturonte të dyja pamjet njëkohësisht”, është shprehur Waterhouse.

Ndërkaq ekspozita e dytë është ajo e artistit të madh Martin Wenham, i cili njihet edhe si artisti i madh i gdhendjes së letrave.

Dizajni dhe ekzekutimi i shkronjave është metoda me të cilën punon ky artist.

“Martin Wenham filloi gdhendjen me stilolaps si fëmijë, i frymëzuar nga babai i tij i cili shkroi me dorë postera për ‘DIG FOR VICTORY’ pas luftës. Një gdhendës profesionist që punonte atje, e mësoi Wenhamin për hapat e parë”.

”Ajo që është ndoshta mjaft e pazakontë në punën e tij është shkalla në të cilën vetitë vizuale dhe prekëse të drurit me të cilin punoj kontribuojnë, madje edhe përcaktojnë, gjuhën që gdhend dhe mënyrën se si e dizajnon mbishkrimin”, ka thënë Max Waterhouse nga “Goldmark”.

”Wenham, i pëlqeu veçanërisht të punoj me dru, historia e të cilit mund të lexohet, të paktën pjesërisht, si p.sh. prerjet, skrapet dhe drurët e hedhur. Ne nuk kemi pasur që një kohë të gjatë një ekspozitë kaq të veçantë, si kjo e Martin Wenhamit, një artisti të madh”.

”Ekspozita e fundit në këtë galeri, ishte në vitin 2013, ku ishte e ekspozuar e gjithë puna e tij. Nëpërmjet veprave të tij, ju ecni në këtë hapësirë lart, dhe ju duket sikurse jeni në pyll apo në plazh. Kaq mahnitëse janë!”

Ajo se me çfarë punon Wenham, është druri, me të cilin arrin që të krijojë vepra mahnitëse. Waterhouse ka thënë se kjo ekspozitë do të vazhdojë e hapur edhe për katër javët e ardhshme.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika