Pirja e çajit ndihmon në forcimin e imunitetit

Çajrat bimorë nuk janë vetëm të përballueshëm dhe të lehtë për t'u gjetur, por gjithashtu ofrojnë një sërë përfitimesh të mahnitshme për parandalimin dhe shërimin e gripit

Çaji

Përgatitni çaj shtëpiak për të forcuar imunitetin dhe për të hequr qafe ftohjet dhe problemet e frymëmarrjes në mënyrë natyrale.

Limoni forcon sistemin imunitar, rrit rezistencën e organizmit.

Vetëm dy lugë lëng limoni përmbajnë gjysmën e nevojës ditore për vitaminë C.

Për sa i përket sasisë së acideve dhe sheqernave të rëndësishme, manaferrat dhe mjedrat janë afërsisht të njëjta, por për sa i përket përmbajtjes së vitaminave, manaferrat kanë më shumë përparësi.

Xhenxhefili zë një nga vendet e para në listën e mjeteve popullore për trajtimin e sëmundjeve të frymëmarrjes.

çaj xhenxhefili

Çaji xhenxhefil

Përfitimet shëndetësore të xhenxhefilit dhe shafranit të Indisë nuk kanë nevojë për prezantim të veçantë.

Të dy këta përbërës janë një depo e antioksidantëve dhe vetive anti-inflamatore që na ndihmojnë të parandalojmë dëmtimet nga radikalet e lira.

çaj xhenxhefili

Përveç kësaj, si xhenxhefili ashtu edhe shafrani i Indisë mendohet se kanë veti të forta anti-virale dhe anti-bakteriale.

Për të përgatitur këtë çaj, ju duhet të zieni xhenxhefilin, shafranin e Indisë dhe pak piper të zi së bashku. Më pas kullojeni përzierjen dhe pijeni.

Kasai (Çaj bimor Mangalorean)

I quajtur gjithashtu Kashaya, është një çaj bimor i popullarizuar në rajonin Mangalore/Udupi të Indisë Jugore.

Kasai është një përzierje e shëndetshme qumështi dhe disa erëza kuzhine, duke përfshirë qimnon, koriandër, kopër etj. që mund të ndihmojnë në parandalimin e kollës, të ftohtit dhe gripit sezonal.

Sidoqoftë, erëzat shpesh përshtaten sipas zgjedhjes. Përfshin gjithashtu jaggery që ju ndihmon të mbani ngrohtë gjatë dimrit.

Klikoni këtu për recetën.

Çaji me hudhër

Përveç shtimit të aromës së pasur në një pjatë, hudhra është e njohur për lëndët ushqyese thelbësore.

Hudhra përmban një sasi të mirë squfuri dhe veti antibiotike që dihet se largojnë toksinat nga trupi ynë.

Sipas ekspertëve, hudhra gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e ftohjes së zakonshme.

Çaj hudhre

Për të krijuar çaj me hudhër, gjithçka që duhet të bëni është të merrni hudhër dhe pak xhenxhefil dhe shafran i Indisë në një tigan.

Krijoni gjithçka mirë me ujë; më pas kullojeni pijen dhe pini një gllënjkë.

Çaji me kanellë

Një tjetër përbërës i shëndetshëm në qilarin tonë, kanella është një depo e antioksidantëve dhe vetive anti-inflamatore që dihet se forcojnë imunitetin dhe na mbrojnë nga ftohja dhe gripi.

Çaj kanelle

Gjithçka që duhet të bëni është të zieni shkopinjtë e kanellës në ujë, t’i kulloni dhe t’i pini.

Ju gjithashtu mund të shtoni pak xhenxhefil dhe shafran i Indisë për ta bërë pijen akoma më të shëndetshme.

Çaj me gjethe ulliri

Ndërsa ka më pak kërkime rreth çajrave bimor sesa duhet, ekzistojnë dy përbërës kyç në çajin e gjetheve të ullirit, acidi elenolik dhe oleuropeina, të cilat mund të jenë efektive në frenimin e përhapjes së një virusi dhe bakteri. Gjethja e ullirit gjithashtu ka më shumë antioksidantë dhe vitaminë C sesa çaji jeshil, dhe është përdorur gjatë historisë për të trajtuar ethet dhe malarinë.

Përgatitja e çajit është e thjeshtë. Ju mund të blini ekstrakte, pluhura ose gjethe të thata, ose të korrni gjethet tuaja të ullirit për sa kohë që ato janë pa pesticide. Ziejini rreth një lugë çaji gjethe të thata për 20 minuta, tre herë në ditë, duke shtuar mjaltë sipas shijes, sepse është mjaft i hidhur.

Është gjithashtu një ide e mirë që ta merrni këtë çaj me ushqim për të shmangur çdo acarim të stomakut.

Çaji i gjetheve të ullirit është mjaft i fuqishëm për të ndërhyrë me ilaçet e kimioterapisë dhe për të reduktuar presionin e gjakut, ndaj kini parasysh këto kundërindikacione nëse mund të prekin ju ose anëtarët e familjes suaj.

Çaj me gjethe ulliri

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika