Plani i Boris Johnson, “shkelje e papranueshme e ligjit”

Plani i kryeministrit të Britanisë së Madhe, Boris Johnson për transferimin e azilkërkuesve në Ruandë është kritikuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara

Plani i kryeministrit britanik Boris Johnson që t’i dërgojë azilkërkuesit 4 mijë milje larg në Ruandë është ilegal, sipas Kombeve të Bashkuara, dhe konsiderohet si “shkelje e rëndë e ligjit ndërkombëtar”.

Qeveria planifikon t’u japë një biletë njëdrejtimëshe azilkërkuesve për në Ruandë, në Afrikën Lindore. Johnson u zotua të bëjë “çfarëdo që duhet” për të zbatuar skemën e tij historike. Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar shtoi se “dhjetëra mijëra” emigrantë të Kanalit të La Manshit do të dërgoheshin 4 mijë milje larg, transmeton “Mail Online”.

Pamje të azilkërkuesve

UNCHR-ja “dënon fuqishëm dhënien e kontraktimit të përgjegjësisë kryesore për të marrë në konsideratë statusin e refugjatit”. Ndërsa, Kombet e Bashkuara dhe agjensia e saj e refugjatëve kritikon këtë propozim duke e quajtur si “shkelje të rëndë të ligjit ndërkombëtar”.

Qeveria njofton se në këtë javë planifikon t’u sigurojë azilkërkuesve, një biletë për në Ruandë, pasi që ky vend i ofron azilkërkuesve të drejtën e aplikimit për të jetuar në vendin afrikan.

Gillian Triggs, ndihmës sekretar i përgjithshëm i UNCHR-së tha se agjencia dënon fuqishëm propozimin e Johnson-it, siç propozohet edhe nga Kryeministri dhe Sekretarja e Brendshme Priti Patel.

Johnson dhe refugjatët

Vendet si, ishulli Ascension në Oqeanin Atlantik, Shqipëria dhe Gjibraltari kanë refuzuar pranimin e emigrantëve.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika