Platforma e Alibeajt për të bashkuar PD-në

Partia Demokratike pas çarjes së thellë, po synon të bëjë bashkë të gjithë demokratët, por iniciativa e Alibeajt për bashkim duket se ka hasur në problemet, pasi që demokratët po diskutojnë në distancë, por kurrsesi të zvogëlojnë distancën e dallimeve mes tyre

Kryetari i Grupit Parlamentar të PD-së, Enkelejd Alibeaj

Enkelejd Alibeaj, nëpërmjet një platformë po synonte të bashkonte demokratët e Partisë Demokratike Shqiptare (PD), por si duket të shtunë 16 prillit, është kthyer në mollë sherri në këtë parti.

32 deputetë kanë nënshkruar pikat e dakordanëces të cilat i ka prezantuar nëpërmjet një konference për media, kryetari i Grupit Parlamentar të PD-së, Enkelejd Alibeaj.

“Kam kërkuar bashkimin edhe pjesëmarrje të përjashtuarve dhe pezulluarve me 12 dhjetor. Është fakt, PD nuk ka të tepërt asnjë nga anëtarët e saj”, ka thënë ai.

Pas kësaj deklarate, kishte reagime dhe nga Komisioni i Rithemelimit. Flamur Noka  deputeti i PD-ës, ka thënë se koha e përjashtimeve ka përfunduar.

Alibeaj, po konsiderohet si peng i kryeministrit Edi Rama, jo vetëm nga Sali Berisha, por edhe nga deputeti i PD-ës, Flamur Noka, ku sipas tij, Alibeaj në të njetë mënyrë sikur se ish-kryedemokrati Lulëzim Basha, po ka frikë nga përballja me vullnetin e demokratëve.

Enkelejd Alibeaj, nëpërmjet Facebook-it e ka dhënë kundër përgjigjën.

“Refuzimi i paralajmëruar i kërkesës së shumicës dërrmuese të Grupit Parlamentar për bashkim, është dëshmi e qartë e faktit se kujt grupim i interesojnë demokratët dhe kush priret të ndjekë verbazi udhëzimet e idhujve”.

Reagimet nuk janë ndalur vetëm me kaq, por kanë vazhduar edhe nga anëtarët e tjerë të PD-ës.

Edhe Gazment Bardhi, sekretar i përgjithshëm i partisë, nëpërmjet një “shkrimi ironik” ndaj deklaratës së Nokës, kishte shkruar, se “interesant shumë edhe ky qëndrim: Kush kërkon bashkimin e demokratëve është ‘vegël’ e Edi Ramës; ndërsa kush po përçanë partinë, po zvogëlon partinë dhe po ecën në rrugën e njëanshmërisë, pa asnjë reflektim, po e ‘tmerron’ dhe ‘lufton’ fuqishëm Edi Ramën”.

Siç duket demokratët kishin zgjedhur që problemet e brendshme dhe mospajtimet t’i diskutoni përmes postimeve në Facebook.

Në radhën e reagimeve ishte dhe deputeti demokrat Xhelal Mziu, ku është rreshtuar në listën e demokratëve që përkrahën Platformën e Alibeajt, për bashkimin e demokratëve.

Xhelal Mziu

20 deputetë nuk e e kanë përkrahu këtë platformë. Prej atyre që nuk janë pajtuar me propozimin e Alibeajt, ata janë Ervin Salianji, Grida Duma, Ina Zhupa dhe Kasëm Mahmutaj, që dikur kanë qenë besnik të Lulëzimi Bashës.

Ervin Salianji e ka kundërshtuar këtë platformë, ku sipas tij kjo i mbyllë rrugën çdo diskutimi dhe nuk i lihet dera hapur për zërat racional për të bashkuar demokratët.

Ervin Salianji

“Çdo deklaratë e njëanshme pa marrë as dakordësinë për publikim të shumë prej kolegëve e përçan dhe ndan Partinë Demokratike, përforcon idenë që ka llogore dhe i fryn ndasive që ekzistojnë! Dokumenti i paraqitur është tërësisht i ndryshëm nga ai që personalisht mu paraqit dje 5 minuta para konferencës së anuluar për shtyp!”, shkruan ai.

Ndërsa, pesë pikat e tjera lidhen me rikthimin në grup të deputetëve të përjashtuar apo pezulluar në 12 janarit 2022.
“Anulohet çdo proces i njëanshëm riorganizimi apo mbledhje të strukturave qendrore të partisë. Grupi Parlamentar ngre një grup pune të përbashkët për realizimin e bashkimit të partisë. Grupi i Përbashkët përcakton strukturat zbatuese të planit të bashkimit”.

Grupi Parlamentar i PD-ës nëpërmjet kësaj platformë apelon me forcë për shmangien e gjuhës së urrejtjes, dhe ndalimin e shantazhit edhe përçarjes.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika