Po shpenzon 93 miliardë dollarë për kthimin në Hënë, por NASA ka një mundësi të mirë

Ndonëse shpenzimet janë të mëdha, Artemis pritet të frymëzojë një brez të ri

Pesëdhjetë vjet pasi astronauti i fundit i Apollos la gjurmë në Hënë, NASA është në rrugën e kthimit.

Anija kozmike “Orion” është tani në fluturimin e saj provë prej 1.3 milionë miljesh që do ta çojë atë në orbitën hënore. Pas dy vitesh, do të ketë një mision të ekuipazhit rreth hënës dhe së shpejti njerëzit do të zbresin në sipërfaqen e Tokës.

Programi Artemis do të ngarkojë taksapaguesit amerikanë me një faturë prej 93 miliardë dollarësh (78 miliardë paund), kështu që ekziston një pyetje e qartë në lidhje me vlerën për paranë, veçanërisht në një krizë të kostos së jetesës .

Së pari, ekziston shkenca. Hëna është një kapsulë kohore, e patrazuar nga proceset gjeologjike që kanë formuar Tokën. Ajo mban të dhëna jo vetëm për origjinën e saj, por edhe për historinë e sistemit diellor.

Artemis do të lejojë gjithashtu eksploruesit të testojnë atë që u nevojitet për të mbijetuar në një botë tjetër. Në kampin e tyre me bazë në hënë, ata duhet të rritin ushqimin e tyre, të gjejnë një burim uji, ta përdorin atë për të prodhuar oksigjen dhe lëndë djegëse  dhe më pas, të shkojnë në Mars.

Por ka edhe gjeopolitikë, transmeton SKY NEWS.

Kina ka një ambicie për të nxjerrë taikonautët e saj në sipërfaqe dhe Amerika dëshiron të jetë atje e para, ashtu siç bëri në garën hapësinore me Bashkimin Sovjetik.

Ekziston një arsye më filozofike për të shkuar përtej sigurisë relative të orbitës së Tokës.

Fotot nga misionet “Apollo’ treguan Tokën si një mermer të vogël blu kundër një perde të madhe të zezë të hapësirës. Ata na dhanë një ndjenjë se sa i brishtë është planeti ynë dhe ndihmuan në lindjen e lëvizjes mjedisore.

Misionet robotike hapësinore janë më të lira dhe më të sigurta, por njerëzit janë akoma më të aftë. Dhe ka diçka për të thënë për eksplorimin e kufijve të rinj përmes syve të njeriut.

Artemis do të frymëzojë një brez të ri.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika