Policia e Kosovës njofton tre raste të falsifikimit të parave

Policia e Kosovës ka njoftuar se në komunën e Prishtinës dhe në atë të Fushë Kosovës, janë raportuar tri raste të falsifikimit të parave.

Sipas raportit 24 orësh të policisë, thuhet se, të mërkurën, një puntori i bankës, ka raportuar se, i dyshuari mashkull kosovar, ka deponuar një monedhë të falsifikuar me vlerë 100 euro.

Sipas raportit, Drejtoria rajonale ka konfirumar se, rasti është nën hetime.

“Më 25.03.2022, ankuesi mashkull kosovar, punëtor i një banke, ka raportuar se i dyshuari mashkull kosovar, ka deponuar një monedhë prej 100 euro, të falsifikuar. Monedha është konfiskuar. Rasti nën hetime.  ”

Megjithatë, një rast i njëjtë ka ndodhur edhe të premten e 25 marsit me po të njëjtën vlerë të parasë.

“Ankuesja femër kosovare, puntore e një banke, ka raportuar se, ka hasur në tre monedha të deponuara, 2×100 euro dhe 1×10 euro, të falsifikuara”, thuhet në njoftimin e policisë.

Vënia në qarkullim e parave të falsifikuara, sipas profesorit të ekonomisë në Universitetin e Prishtinës, Mejdi Bektashi, paraqet rrezik për ekonominë e çdo vendi.

Bazuar në statistikat e Agjencisë së Kosovës për Forenzikë, vlera e parave të falsifikuara ishte mbi 40 mijë euro në vitin 2020.

Banka Qendrore e Kosovës kishte identifikuar 943 monedha, dhe dy mijë e 671 monedha të falsifikuara. Ndërkaq, sipas BQK-së, ky aktivitet ka rënë ndër vite.

Falsifikimi i parasë mbetet vepër penale, dhe sipas Kodit Penal të Kosovës, kushdo që i vë në qarkullim si të vërteta, dënohet me burgim deri në 10 vite burg.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika