Policia përgatitet për mbarëvajtjen e protestës së veteranëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka bërë përgatitjet e nevojshme operacionale policore me qëllim të ruajtjes së rendit dhe qetësisë publike si dhe mbarëvajtjes së protestës së lajmëruar, sipas ligjit mbi tubimet publike

Policia e gatshme për mbajtjen e rendit dhe qetësisë publike

Policia e Kosovës ka njoftuar se janë bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme operacionale, me qëllim të ruajtjes së rendit dhe qetësisë publike.

Kjo pas paralajmërimit të protestës nga Organizata e Veteranëve të Luftës.

“Policia e Kosovës e njeh të drejtën e shprehjes së lirë, pakënaqësive (protestës) si e drejtë ligjore. Lidhur me këtë lajmërim, PK-ja ka filluar me kohë përgatitjen dhe ndërmarrjen e masave që kanë për qëllim mbarëvajtjen e protestës, ruajtjen e rendit dhe sigurisë publike, ofrimin e sigurisë për qytetarët, mbrojtjen e pronës dhe ofrimin e sigurisë në trafik”, thuhet në njoftim.

Policia e gatshme për mbajtjen e rendit dhe qetësisë publike

Ndryshe, të enjten e 16 qershorit, Veteranët e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës(UÇK), do të mbajnë protestë para ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, për shkak të mospërfshirjes së tyre në beneficionet e ligjit për pagën minimale.

Mospërfshirja e kësaj kategorie në Projektligjin për Pagën Minimale, i ka revoltuar shumë duke i bërë të ndihen të diskriminuar.

Ky projektligj, të martën e 14 qershorit ka kaluar në shqyrtimin e parë në Kuvendin e Kosovës, me 68 vota për, asnjë votë kundër dhe 6 abstenime.

Gjatë seancës së 14 qershorit, pro këtij projektligji ishin 68 deputetë, përfshirë edhe Listën Serbe.

Partia Demokratike e Kosovës e kishte bojkotuar seancën, në të cilën u votua në parim i njëjti projektligj.

Ndonëse atë ditë veteranët nuk protestuan, përmes një njoftimi për media, OVL-UÇK njoftoi se të enjten do të protestojnë.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Nga 30 ditë paraburgim për tri infermieret e përfshira në...

Gjykata Themelore në Pejë, ua ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh tri infermiereve, të cilat dyshohen se kanë keqtrajtuar fizikisht një grua...

Të fundit nga rubrika