Poloni/ Joe Biden takon ministrat ukrainas

Presidenti i  Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joe Biden për herë të para pas invazionit rus në Ukrainë, është takuar me dy minsitrat ukrainas në territorin e Polonisë, ku ka zhvilluar bisedime për hapat e mëtutjeshëm në përballimin e luftës.

Në njoftimin nga Shtëpia e Bardhë, thuhet se ai do të kalojë një takim midis Sekretarit të Shtetit të SHBA-ve, Antony Blinken dhe Sekretarit të Mbrojtjes të SHBA-ve, Lloyd Austin me homologët e tyre ukrainas, Dmytro Kuleba dhe Oleksii Reznikov.

Përveç tjerash, Joe Biden, që nga e premtja është në Poloni. Ai gjithashtu ka takuar edhe homologun e tij polak, Andrzej Duda.

Të shtunën, presidenti amerikan do të mbajë një fjalim rreth luftës në Ukrainë.

Vizita e ministrave ukrainase në Poloni, po shihet si një siguri se fitorja është në anën e Ukrainës për faktin se, drejtuesëve të trupave ushtarake ukrainase po ju del kohë të takohen me delgacionin amerikan jashtë shtetit të tyre.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika