Polonia bëhet anëtarja e parë e NATO-së që plotëson kërkesën e Ukrainës për avionë luftarakë

Polonia do të dorëzojë katër prej avionëve luftarakë të prodhimit sovjetik "brenda ditëve të ardhshme" gjersa pjesa tjetër e tyre ka nevojë për servisim, ka bërë të ditur Presidenti Andrzej Duda

(Djathtas) Presidenti i Polonisë Andrzej Duda dhe Presidenti i Republikës Çeke Petr Pavel(Majtas) në Pallatin Presidencial në Varshavë, Poloni, të enjten, 16 mars 2023. (AP Photo/Czarek Sokolowski)

Presidenti i Polonisë ka bërë të ditur se vendi i tij planifikon t’i japë Ukrainës rreth një duzinë avionësh luftarakë MiG-29, të cilët do ta bëjnë atë anëtarin e parë të NATO-s që përmbush kërkesat gjithnjë e më urgjente të qeverisë ukrainase për avionë luftarakë.

Presidenti Andrzej Duda tha se Polonia do të dorëzonte katër prej avionëve luftarakë të prodhimit sovjetik “brenda ditëve të ardhshme” dhe se pjesa tjetër kishte nevojë për servisim dhe do të furnizohej më vonë. Fjala polake që ai përdori për të përshkruar numrin e tyre mund të nënkuptojë midis 11 dhe 19.

“Ata janë në vitet e fundit të funksionimit të tyre, por janë në gjendje të mirë pune,” tha Duda për avionin, transmeton AP.

Duda nuk tha nëse vendet e tjera do të bënin të njëjtën lëvizje, megjithëse Sllovakia ka thënë se do të dërgonte MiG-ët e saj të papërdorur në Ukrainë.

Të mërkurën, zëdhënësi i qeverisë polake Piotr Mueller tha se disa vende të tjera me MiG gjithashtu i kishin premtuar ato në Kiev, por ai nuk i përmendi ato.

Ndërsa presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy u ka kërkuar mbështetësve perëndimorë të ndajnë avionë luftarakë, aleatët e NATO-s kanë shprehur hezitim

Përpara pushtimit të plotë të Rusisë, Ukraina kishte disa dhjetëra MiG-29 që trashëgoi në rënien e Bashkimit Sovjetik, por është e paqartë se sa prej tyre mbeten në shërbim pas më shumë se një viti luftimesh.

Debati nëse do t’i siguronte Ukrainës aeroplanë luftarakë, një vendi joanëtar i NATO-s, filloi më shumë se një vit më parë, por NATO-ja ka qenë e kujdesshme për të përshkallëzuar luftën.

Duda e bëri njoftimin gjatë një konference të përbashkët shtypi në Varshavë me presidentin çek, Petr Pavel. Ai tha se forcat ajrore të Polonisë do të zëvendësojnë avionët që i jep Ukrainës me avionë luftarakë FA-50 të prodhuar nga Koreja e Jugut dhe F-35 të prodhimit amerikan.

Polonia ishte gjithashtu vendi i parë i NATO-s që i dorëzoi Ukrainës tanket Leopard 2 të prodhimit gjerman muajin e kaluar.

Polonia është një aleat vendimtar në krizën e Ukrainës. E njëjta po mirëpret mijëra trupa amerikane dhe po pranon më shumë njerëz që ikin nga lufta në Ukrainë sesa çdo komb tjetër, në mes të krizës më të madhe evropiane të refugjatëve në dekada.

Shija e redaktorit

“Komplot-i” nis të hënën në Televizionin Dukagjini

Rrëfimet për të djeshmen dhe të ardhmen, në formën e të vërtetave dhe gënjeshtrave, e mbështjellin shpesh njëra-tjetrën në botën në të cilën jetojmë. Pas...

“Do të doja të dielën të marshoja me ju, kriminelët...

Ish-Shefi i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, William Walker, ka thënë se do të donte të merrte pjesë në marshin e së dielës...

Certifikohen pjesëtarët e FSK-së për mbështetje me zjarr indirekt

Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) ka certifikuar pjesëtarët për mbështetje me zjarr indirekt, të premten e 31 marsit. “Me qëllim të përgatitjes profesionale të...

Të fundit nga rubrika